Strinjam se Želim izvedeti več Zavrnem

    Zakaj letni intervju z zaposlenimi in kako ga izvesti?

    17. 01. 2013
    Letni intervju

    Letni intervju

    Letni intervju z zaposlenimi (ali letni ocenjevalni intervjuji oz. intervjuji o oceni delovne uspešnosti zaposlenih) so pogovori med ocenjevalcem in posameznimi zaposlenimi (navadno med nadrejenim in podrejenim), v katerem ocenjevalec seznani zaposlenega z njegovo oceno osebne uspešnosti s ciljem natančno opredeliti področja izboljšanj in doseči soglasje o njih.

    Ocenjevanje letnega učinka zaposlenih je zelo pogosta praksa v uspešnih podjetjih. Letna revizija učinka zaposlenih je koristna, ker lahko planirate in postavljate prihodnje poslovne in delovne cilje ter ocenite potenciale zaposlenih za napredovanje in razvoj. Posledično lahko s to oceno zaposlenih kasneje določate njihovo prihodnjo upravičenost do dosedanjih in prihodnjih nagrad ali bonitet.

    Cilji ocenjevanja
    Glavna cilja sta temeljita ocena zaposlenega s strani delodajalca in temeljita  samoocena zaposlenega. Če je cilj intervjuja v določitvi razvoja in potreb po dodatnem usposabljanju, bo zaposleni najverjetneje željan odprto razpravljati o svojih šibkih točkah pri delu. Ker pa je vmes denar, se lahko zadeve zasučejo bistveno drugače. Obstaja namreč nevarnost, da zaposleni ne bo želel odkrito razpravljali o svojih napakah in krivdah, ker je v igri njegova plača in bonitete. Če boste ocenjevali potrebe po napredku zaposlenega ter hkrati določali nagrade zaposlenemu na podlagi rezultatov ocenjevanja, bo lahko prišlo do konflikta interesov zaposlenega in vašega podjetja. Rešitev za to nevarnost? Ločite letno oceno dela od plačnih ukrepov! Na letni ravni je lahko zamik med obema obravnavama npr. pol leta. Če se to ne da, na intervjuju zaposlenemu jasno predstavite ločnico med področjema.
     
    Priprava na intervju
    Zaposleni potrebujejo dovolj informacij in časa, da se pripravijo na  intervju. Zelo je priporočljivo, da se zaposlenim posreduje samoocenitvene obrazce, ki naj jih rešijo še pred intervjujem. Samoocenjevalni formularji so spominska pomoč za vsakega zaposlenega. Z njimi bodo razmišljali o svojih močnih in šibkih točkah; kje vidijo ovire za učinkovito delovanje; kakšni so njihovi načrti za prihajajoče leto in kakšen razvoj pričakujejo. Formular izpolnijo in zadržijo zase, ocenjevalcu na intervjuju ga ne pokažejo. Če predpostavljamo, da ste ocenjevalec vi sami (verjetno ste direktor, menedžer, vodja določenega oddelka ali vodja kadrovskega oddelka), se morate držati objektivnosti in imeti vse potrebne podatke o zaposlenem, če želite, da bo ocenjevalni postopek učinkovit. V razvidu morate imeti vse rezultate, ki jih je zaposleni dosegel med letom, vedeti morate, kje so se rezultati izkazali kot bistveno boljši ali slabši od pričakovanega in razmisliti o možnih vzrokih za razlike v učinkovitosti zaposlenega. Standardi učinkovitosti in delovno-poslovni cilji zaposlenih so vsakič določeni na predhodnem letnem ocenjevalnem intervjuju. Tako boste zlahka predpostavljali, kaj bodo poudarki in področja obravnave na prihodnjih intervjujih. 

    Potek intervjuja
    Mora biti dobro strukturiran, zagotovljena mora biti obravnava vseh  pomembnih področij zaposlenega. Kot spraševalec in ocenjevalec na intervjuju morate:
    - zaposlenemu razločiti namen intervjuja;
    - razpravljati o delu zaposlenega v smeri predhodnih ciljev in zahtev dela;
    - spodbuditi zaposlenega, da razpravlja in razmišlja o svojih prednostih in slabostih;
    - razpravljati o tem, v kolikšni meri so bili doseženi predhodno zastavljeni cilji;
    - določiti cilje delovnega mesta;
    - razpravljali o vsaki potrebi po razvoju delovnega mesta zaposlenega ali prihodnosti zaposlenega v podjetju, npr. načrtovanje usposabljanja, izobraževanja in pridobivanja delovnih izkušenj zaposlenega;
    - obnoviti oz. še enkrat povzeti sprejet načrt, ki ste ga dogovorili s sogovornikom – postaviti nove cilje za naslednje obdobje ocenjevanja zaposlenega in končni rok, v katerem jih bo zaposleni moral doseči.
     
    Če se zaposleni ne strinja z vašo oceno, mu morate dati pravico, da se lahko pritoži zoper vaše zaključke. 

    Dolžina trajanja in lokacija letnega intervjuja. Za intervju si morate vzeti vsaj 30 do 60 minut. Zelo je pomembno, da se intervju izvaja v prostoru, kjer ni možnosti prekinitev, hrupa ali drugih motečih dejavnikov, ki onemogočajo vzpostavitve prijetnejšega neformalnega vzdušja med vami in ocenjevanim zaposlenim. 

    Slog intervjuja. Nekateri ljudje imajo raje formalni poslovni slog, medtem ko imajo drugi raje bolj sproščen pristop. Ocenjevalni intervju ne bo učinkovit, če bo izgledal kot disciplinsko zaslišanje. Najboljši spraševalci bodo prepletali pohvale s kritiko, s katero se lahko zaposleni mirno sooči.

    Med intervjujem
    Zaposlenega na začetku intervjuja spravite v udoben položaj z naštevanjem splošnih, rutinskih pohval. Bolje je, da najprej razpravljate o močnih točkah zaposlenega in se osredotočite na dobro delo, ki je bilo opravljeno. Zaposlene spodbujajte, da sami predlagajo načine, kako nadaljevati njihovo dobro delo in da povejo svoje mišljenje o tem, kako doseči še večji napredek. Način, kako začeti intervju, je vprašanje zaposlenemu, naj našteje svoje uspehe v preteklem letu in  izrazi področja, s katerimi je najmanj zadovoljen. Vprašanjem, ki zahtevajo zgolj odgovor »da« ali »ne«, se izogibajte. Izpostavite vsakršno dobro ali slabo stvar zaposlenega, o kateri bi želeli govoriti. Če se boste sklicevali zgolj ali predvsem na njihove slabe točke, pogovor po vsej verjetnosti ne bo produktiven. Raje poudarite dobre lastnosti sogovornika, da bo intervju prijateljski in zaupen. Pomembno je, da zaposlenega spodbudite k odprtemu razpravljanju o njegovih slabostih in predlaganju načinov, kako jih izboljšati. Ne vsiljujte izključno svojih rešitev. Rešitve morajo nastati tako, da se strinjata obe strani. 

    Proti koncu intervjuja 
    Razpravljajte o načrtih in ciljih za prihodnost ali pa se pogovorite o osebnih usmeritvah in razvoju kariere zaposlenega. Ne predpostavljajte, da si zaposleni želi ostati na istem delovnem mestu vse življenje. Dovolite in omogočite mu, da govori sproščeno in odkrito o svojih željah glede svoje  prihodnosti. Razprava o izboljšavah in potrebnih ukrepih naj ne bo izključno osredotočena proti koncu intervjuja. O tem razpravljajte tekom celotnega intervjuja. Kar koli ste se dogovorili med intervjujem, je pomembno, da to na koncu povzamete in se z zaposlenim dogovorite za plan ukrepov. Plan naj ima končni rok in kriterije, s katerimi se bo lahko merilo uspeh.  

    Po intervjuju
    Po intervjuju strnite ugotovitve o učinkovitosti zaposlenega z opisom glavnih točk razprave in z napovedjo prihodnjih dejavnosti, za katere ste se dogovorili, ter dajte eno kopijo tega poročila zaposlenemu. Da bo ocenjevalno poročilo kredibilno, je pomembno, da upoštevate vse ključne točke, ki ste jih obravnavali na intervjuju in povzamete vse dogovorjene aktivnosti. Npr. potrebno bo organizirati usposabljanje ali pomagati odpraviti vse ovire za delavčevo neučinkovitost, ki ste jih določili na  intervjuju. Kaj sledi? Če je smisel ocenjevalnih razgovorov v tem, da se poveča učinkovitost, potem je nujno potrebno, da se kasneje, čez čas, izvede še en sestanek, kjer se ugotavlja, če se je učinkovitost zares povečala. Uporabljajte načrt sprejetih ukrepov kot vodilo v prihodnji razpravi.  

    Ključne točke letnega ocenjevalnega intervjuja:
    - Zaposlenim mora biti na razpolago dovolj informacij o tem, kaj pravzaprav od njih zahteva ocenjevalni intervju. Samoocenitvena orodja jim lahko pomagajo k pripravi na tak intervju.
    - Vsaj 30 – 60 minut si je treba vzeti za tak intervju. V času intervjuja se ukvarjamo izključno s svojim ocenjevanim sodelavcem in sestanka ne prekinjamo zaradi drugih obveznosti.
    - Kot ocenjevalec morate predlagati načine, s katerimi se lahko dobro delo zaposlenega nadaljuje in kako naj zaposleni izboljša svoj učinek in napredek.
    - Kot ocenjevalec morate spodbujati zaposlenega, da sam razpravlja in razmišlja o svojih uspehih in neuspehih ter o svojih prednostih in slabostih.
    - Obe strani morata razpravljati o tem, kako so bili dogovorjeni cilji doseženi, in se strinjati s postavljenimi cilji.
     
    Pohvale in pripombe - Razpravljajte o stvareh, ki so šle dobro, in proučite načine, kako bi se izognili stvarem, ki niso šle tako dobro. Vedno komentirajte tako, da se nanašate na specifične primere. 

    Kritiziranje - Zapomnite si, da je ocenjevalni intervju namenjen razvoju in reševanju problemov, ne pa disciplinskemu postopku. Kritike naj bodo konstruktivne, usmerjene na dejstva in ne grobe, pavšalne. 




    POGLEJTE ŠE
    VEČ ČLANKOV
    Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
    Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
    Raznolike generacije na delovnem mestu
    V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
    Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
    Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
    Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
    Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
    Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
    V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
    Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
    Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
    Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
    Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
    Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
    Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
    Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
    Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
    Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
    V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »