Vedenjski intervju: izkoristite ga in izberite najboljše kandidate
31. 01. 2012Vedenjski intervjuji služijo kot orodja za prepoznavo kandidatov, ki imajo zelo izražene vedenjske lastnosti in karakteristike, za katere kadrovik meni in jih je določil kot nujne za uspešno delo. Poleg tega, pri vedenjskem intervjuju kandidat lahko predstavi konkretne pretekle primere in opiše, kako se je nanje odzval. Najboljši takšni intervjuji pa zajemajo tudi 'stresna' vprašanja, ki kadroviku neposredno pokažejo, kako se kandidat odzove na določen izziv.
Spodaj je navedenih nekaj nasvetov, kako izvesti vedenjski intervju. Kadrovik mora imeti pred intervjujem cilje in pričakovanja intervjuja. Le tako bo vedel, kaj pričakuje od kandidata na določenem delovnem mestu in ali se je ta dobro odrezal ali ne.
Kako izpeljati učinkovit vedenjski intervju
Najpomembnejši korak pred vsakim intervjujem je priprava. Tako kot se morajo (oz. naj bi se) na intervju pripravili iskalci zaposlitve, se morajo nanj pripraviti tudi kadroviki oz. tisti, ki bodo s kandidatom opravili intervju. Vsak intervju vam bo podal kopico informacij: dobre, slabe, zanimive. Zato mora kadrovik različne informacije selekcionirati in jih razvrstiti v določene sklope glede na njihovo relevantnost. Da bo to lahko storil, pa je potrebna tudi dobra priprava.
Ugotoviti mora, katere so tiste značilnosti, ki so ključnega pomena, da bodo zaposleni na tem določenem delovnem mestu dobro delali. Kakšna so pričakovanja glede njegovega vedenja? To boste najlažje ugotovili z vrednotenjem dela in opisom zahtev delovnega mesta. K temu ne smemo pozabiti vključiti tudi dejavnikov, ki lahko vplivajo na uspešno delo. Hkrati pa lahko vzporedno s tem določimo tudi značilnosti in lastnosti posameznikov, ki bi se naj na naše razpisano delovno mesto prijavljali. Če so v podjetju uspešni že na delovnih mestih, lahko ključne značilnosti, ki se obnesejo, povzamete kar od njih.
Jasno je, da na intervjuju vseh značilnosti oz. vedenja ne moremo preveriti, prvič zato, ker smo po navadi časovno omejeni, drugič pa je nemogoče predvideti vse možne situacije, ki se lahko zgodijo na delovnem mestu in bi jih bilo nemogoče simulirati. Zato za intervju izberemo le nekatere najpomembnejše vedenjske značilnosti, ki jih bomo v določenem času lahko preverili in so odločilnega pomena. Naslednji korak je priprava zaposlitvenega oglasa. V njem morajo biti te lastnosti še posebej navedene in izpostavljene.
Primeri opisa vedenjskih lastnosti v zaposlitvenem oglasu
»Iščemo kandidata za delovno mesto prodajnega svetovalca. Odličen mora biti pri prodaji in vodenju uporabniških strani za majhna, srednja in velika podjetja, visoko motiviran in energičen, pozitivno naravnan in odgovoren za svoje delo. Biti mora računalniško pismen,...«
»Idealni kandidat ima odlične pisne in verbalne komunikacijske sposobnosti, v interakciji z drugimi je zelo prilagodljiv. Nemudoma se zna vživeti in prilagoditi sogovorniku, situaciji ali okolju. Ima dobro razširjeno mrežo poznanstev, zna prisluhniti ljudem, s svojim prepričljivim nastopom in podajanjem navodil pa lahko uspešno vodi tudi skupino sodelavcev.«
»Naš kandidat zna dobro upravljati z razpoložljivim časom, lahko opravlja več stvari hkrati, se zna spoprijeti s stresom, ko se približujejo končni roki za oddajo projektov, in ohranja samozavest tudi v primeru zavrnitve.
Pred intervjujem zapišite ključna vprašanja, za katera menite, da bodo najbolje izzvala kandidata in s čigar odgovori boste dobili najbolj jasno sliko o tem, kakšne so vedenjske značilnosti kandidata. Strukturirana vprašanja vam bodo pomagala pri izbiri kandidatov, saj boste odgovore na ista vprašanja lahko med sabo tudi primerjali.
Kadrovikov prvi korak je po navadi pregled življenjepisov in spremnih pisem. Ali ti materiali kandidatov kažejo na njihove vedenjske značilnosti, ki ste jih opisali v oglasu?
Značilnosti, ki jih lahko preverimo:
- Prilagodljivost
- Razločna in razumljiva komunikacija
- Odgovornost
- Vztrajnost
- Je dober poslušalec
- Energičen in dela z zanosom
- Samozavesten
- Se samoizobražuje
- Osredotočen
- Družaben
Vprašanja, ki jih najpogosteje postavimo na takšnem zaposlitvenem intervjuju so:
- Povejte mi, kako ste se v prejšnjem podjetju lotili iskanja novih strank?
- Opišite primer, kako bi pridobili stranko preko telefonskega pogovora, ki bi sodelovala v raziskavi. Kakšen pristop boste izbrali?
- Katere so vaše najpomembnejše vrednote pri delu? Navedite primere ali položaje, ko ste se znašli v situaciji in uporabili prav te vrednote.
- S strankami se dobri poslovni odnosi razvijajo in nadgrajujejo več let. Kako in kaj storite za to?
- Sodelavec v podjetju je storil napako pri vaši najpomembnejši stranki. Opišite, kako ste rešili ta problem s sodelavcem in s stranko.
- Predstavljajte si, da vas postavimo v vlogo prodajnega predstavnika.V oddelku prodaje želite uvesti veliko novosti. Kako se zadeve lotite in zakaj prav tam?
To so le nekatera izmed vprašanj, ki jih postavljamo na intervjujih. Večina zaposlitvenih intervjujev je kombiniranih, kjer se nekaj vprašanj nanaša na izkušnje, nekaj na znanje itd. Izkoristite možnosti vedenjskega intervjuja, ki vam jih ponuja, in spoznajte kandidate preko njihovih vedenjskih značilnosti.
POGLEJTE ŠE
Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »