Strinjam se Želim izvedeti več Zavrnem

    TEAMBUILDING - Trend ali nuja sodobnih podjetij

    5. 12. 2012
    Teambuilding

    Teambuilding

    Zadnje čase kar pogosto slišimo poslovne partnerje, kako govorijo o teambuildingu, kam so šli in počeli, kaj doživeli. In glej ga, zlomka, vedno vsi uživajo. In so polni elana. Le zakaj?

    Ljudje smo nagnjeni k obsojanju in kritiziranju, na teambuildingih, dobro pripravljenih seveda, pa ni časa za to. Vse je usmerjeno k cilju. Graditvi tima. V slovenščini ne zveni ravno najbolje, kljub temu pa drži. Namreč, v podjetjih smo usmerjeni k doseganju ciljev in – če se le da – preseganju le-teh. Da bi dosegli cilje, pa potrebujemo ekipo. Težave se pojavijo, ko se ekipa ne pozna, ne ujame ali – kar je pogostejše – so vsi izčrpani in utrujeni in ne vidijo izhoda. Takrat je potrebno ukrepati. Dobri vodje začutijo razpoloženje v timu, med sodelavci in ukrepajo, še boljši pa vnaprej planirajo, saj lahko na osnovi izkušenj predvidevajo, kdaj bo nastopil trenutek, ko je treba »resetirati« možgane. Včasih je dovolj preprost piknik, nočno sankanje ali tekma, pogosto pa je potrebno veliko več. Na teambulidingih imamo namreč priložnost spoznati sodelavce tudi v drugačnih okoliščinah, to pa nam omogoča, da začnemo ceniti tudi nekatere skrite lastnosti posameznikov, prav tako pa dobimo visoko motivirano ekipo, ki bo delovala kot dobro podmazan stroj.

    Kaj pravzaprav je teambuilding?
    Teambuilding je, učeno povedano, razvijanje sodelovanja in timskega dela znotraj delovne skupine. Da bi naredili uspešen tim, morajo imeti člani skupni cilj, se medsebojno spoštovati in biti motivirani ne le za dosego cilja, temveč tudi da »izvlečejo« najboljše prav iz vsakega posameznika. Končno se zavedamo, da prav vsak posameznik igra pomembno vlogo pri uspehu tako posamezne delovne skupine kot tudi celega podjetja. Zaradi omejenega števila sodelavcev, izgorelosti in vsega ostalega, kar zmanjšuje moralo, veliko podjetij začenja razumevati pomen negovanja komunikacije znotraj kolektiva. Poleg tega se, zaradi vedno novih zahtev dela in trga, pojavljajo timi znotraj timov oz. en človek je lahko del različnih skupin. V takih primerih pogosto trpi kvaliteta dela, ideje se težje porajajo, preobremenitve so prevelike. Da bi se izognili tem težavam, se izvajajo teambuildingi, ki omogočajo, da se znotraj kolektiva tvori občutek lojalnosti in medsebojne povezanosti, prav tako pa pomagajo do novih, svežih idej.

    Kaj izbrati?
    Tudi pri nas je ponudba vedno večja, podjetja pa se odločajo glede na svoje potrebe in finančne zmožnosti. Žal si le redka podjetja lahko privoščijo safari v Afriki ali jadranje po Karibih, kljub temu pa je možnosti veliko. Na spletu je kar veliko ponudnikov, največja razlika pa je v odnosu ponudnikov do teambuildinga. Jasno, kar precej podjetij je, ki ponujajo zabavo pod trendovskim nazivom. Tokrat se bolj posvečamo tistim, ki vedo, kaj delajo. Osnove skupne značilnosti dobre ponudbe so:
    - obnova komunikacije med sodelavci,
    - motivacija,
    - usklajenost,
    - gradnja zaupanja in spoštovanje posameznikove drugačnosti in individualnosti,
    - pod okriljem zabave/igre/avanture,
    - predvsem pa spoznavanje samega sebe kot takega in znotraj skupine (kdo sem, kaj sem, kaj želim …).

    Večina projektov poteka v naravi, kar ni niti najmanj nenavadno, saj je prvi korak k uspehu sprememba okolja. Veliko ponudnikov ima v programu paintball, padalstvo, plezanje, nekatera pa se osredotočajo na morje in jadranje. Vedno in povsod pa je pridih avanture in tekmovalnosti, čeprav ne smemo pozabiti tudi na pridih duhovnosti, kot je npr. hoja po žerjavici, bindu, ognjeni teambuilding … Na prvi pogled so najmanj priljubljena seveda predavanja in teoretiziranje o tem, čeprav teambuilding zajema tudi osnovno teorijo, ki je ne smemo kar ignorirati.

    Ali gre za univerzalno zdravilo?
    Žal ne. Moramo razumeti, da imajo različni timi različne potrebe. Prav tako ne smemo pozabiti, kaj želimo doseči. Kot rečeno, včasih je dovolj že piknik. Ni ravno najboljša ideja, je pa vsekakor najpogostejša oblika. Pri tem gre predvsem za sprostitev z nekaj zabave. Seveda so pikniki in pikniki. Zelo dobro organizirani lahko ponudijo zelo veliko, tudi tekmovanja, ne le čevapčiče in pivo. Ko pa želimo preizkusiti tim, tudi vodjo le-tega, pa so zahteve višje. Veliko oblik teambuildinga omogoča vpogled v delovno ekipo in pokaže dejanske vodje, kreativce, stratege … Med tekmovanji in igrami udeleženci pogosto nimajo časa za razmišljanje o hirearhiji ali pa so porinjeni v tako vlogo, da jim je razmišljanje o tem skoraj onemogočeno, zato se vidi, kdo je dejanski vodja, kdo skupino motivira, kdo je pripravljen dati tudi več od zahtevanega. Razkrije pa tudi kreativce – ljudi, ki hitro pridejo do rešitev, in ljudi, ki gledajo naprej. Ravno to pa je bistvo.

    Kdo izvaja teambuilding in kako?
    Za dobro izvedbo teambuildinga je pomemben tudi moderator. Moderator glede na cilje delavnice s pomočjo različnih delovnih sredstev, ta pa so v glavnem t.i. simulacijske vaje, na videz »igre« in podobno poskrbi, da se na ravni skupine izpostavijo elementi, ki bodisi zavirajo ali bistveno pospešujejo učinkovitost tima. Učinkoviti moderatorji zmorejo delavnice zastaviti tako, da najdejo konstruktivne značilnosti, ki ležijo v vsakem posamezniku, in da tim posamezniki ob pravem času pridobijo ustrezen prostor v skupini, da taka pozitivna in povezovalna obnašanja demonstrirajo tako, da so za zgled tudi ostalim. Se pravi, da je v takih teambuilding delavnicah predvsem učenje posameznikov in prenos izkušenj med posamezniki osrednja zadeva.

    Ponudba na slovenskem trgu
    Kot rečeno, je ponudba kar pestra. Osredotočenost v tem primeru je seveda predvsem na ponudbi na spletu, kar je itak praksa večine podjetij, saj »kogar ni na spletu, tudi ne obstaja«.

    Tudi pri nas je opaziti premike na bolje ali – če smo natančnejši – na profesionalen odnos. Prej omenjene žurke in pikniki počasi nadomeščajo profesionalno organizirani in vodeni teambuildingi. Predvsem se pozna ta sprememba pri točni definiciji, kaj naj bi teambuilding bil, in pri dosegu cilja. Torej, lahko se pohvalimo s profesionalnim pristopom tudi pri nas. Seveda je odločitev glede ponudnika vedno v rokah podjetja/naročnika, nikakor pa ni odveč pozanimati se o vseh možnostih na trgu.

    Slovenija
    Pri podjetju Creatoor nudijo profesionalno vodene teambuildinge, ki temeljijo na izkustvenem učenju ter razvoju posameznika in tima kot celote. Teambuilding ni sindikalni izlet, adrenalinski dogodek ali zgolj teoretično izobraževanje. Profesionalno izvedeni teambuilding je usmerjeno voden in izredno učinkovit pristop k razvoju človeškega potenciala, ki temelji na izkustvenem učenju. Na teambuildingih udeleženci spoznavajo sebe, svoje kompetence, tudi možnosti in priložnosti za izboljšave in se učijo skozi izkušnjo.

    V Postojnski jami so razširili svojo ponudbo tudi na teambuilding. Pripravljajo modularni teambuilding, namenjen podjetjem, v katerih se pojavljajo specifične težave. Skupaj s strokovnjaki se sestavi sklop modulov, namenjen reševanju specifične težave. Moduli so povezani z izvedbo nalog nadaljevalnega in profesionalnega teambuilding programa. Trening traja 2 – 3 dni.

    Tudi pri podjetju T.T.Y. so zelo konkretni glede pojmovanja teambuildinga, saj ne gre le za zabavo, temveč za resno delo pod strokovnim vodstvom. Zabava je seveda vključena, saj praktični del izvajajo kar na jadrnici, medtem ko je teoretični del v predavalnici. Tako kot v sodobnih poslovnih okoljih je tudi pri jadranju uspeh možen le z dobro uglašenostjo tima. Sodelujejo z različnimi strokovnjaki glede na potrebe posameznega kolektiva. Cilj njihovega teambuildinga je, med drugim, da pomagajo ljudem, ki delajo skupaj, zmanjšati napetosti, naučiti se zanašati drug na drugega in jim pomagati dobiti pozitivno skupno izkušnjo v pozitivnem okolju, ki jo potem prenesejo v kolektiv. Vsekakor pa je teambuilding najučinkovitejši preden pride do težav.

    Zmagovalec.Si – podjetje Lifetrek d.o.o. Za doseganje natančno opredeljenih ciljev motivacije, komunikacije in konstruktivnega reševanja med zaposlenimi se poslužujejo usposabljanja z metodo izkustvenega učenja z unikatnim in s pustolovskim (adventure) programom. Teambuilding usposabljanja temeljijo na presenečenju in doživetju. Po meri podjetja organizirajo avanturistično teambuilding potovanje, izlete, safarije in trekinge kot moderno strateško orodje za povečanje produktivnosti in poslovnih rezultatov. S takšnim usposabljanjem povečujejo medsebojno komunikacijo v ekipi, kar je posledica velike mere presenečenja in delovanja na nepoznani lokaciji.

    Kaj pa tujina?
    V tujini so teambuildingi zelo popularni in izjemno razviti. Pri tem prednjačijo ZDA. Opazimo lahko več različnih pristopov, trenutno najbolj zastopani pa so v obliki različnih delavnic – tako na prostem kot v zaprtih prostorih. Delavnice so zastavljene zabavno, skozi igre, opaziti pa je nekoliko manj adrenalinsko usmerjenih aktivnosti, ki so praviloma rezervirane za višji kader.


    Tople vode se ne odkrije kar tako, torej je ponudba več ali manj taka kot pri nas, le da gre za ponudnike, ki so se usmerili izključno v tovrstno dejavnost in le redki se ukvarjajo še s čim drugim, kar pa je logično glede na velikost trga. Ne le to, ponekod so razviti teambuilding trening centri, kjer ponujajo celotne storitve.

    S tem se ukvarjajo celo nekatere zelo ugledne univerze, kar nam pove dvoje:
    1. teambuilding je vedno pomembnejši v sodobnem delovnem okolju,
    2. teambuilding je dobičkonosen.

    Na prvi pogled je največja razlika ravno v ponudbi teambuilding delavnic. Pri nas je tovrstna ponudba slabše razvita in ni tako podrobno definirana, čeprav se nekateri ponudniki trudijo v tej smeri in tudi uspevajo.


    Opaziti je še eno razliko. Medtem ko se v Sloveniji in nam sosednjih državah še vedno poudarja, da je teambuilding tudi stimulacija in nagrada za zaposlene, se na zahodu izogibajo tovrstnim izjavam. Gre za skoraj nekaj samoumevnega in pričakovanega, saj se podjetja zavedajo – veliko bolj kot pri nas – moči ekipe.

    5 NASVETOV ZA USPEŠNO IZVEDEN TEAMBUILDING
    1. nasvet: Določimo, za koga oz. za katero skupino sodelavcev je ta način izobraževanja primeren.
    2. nasvet: Preden nadaljujemo z iskanjem izvajalca za teambuilding, najprej ugotovimo, kaj želimo doseči.
    3. nasvet: Poiščimo primerne izvajalce glede na naše potrebe.
    4. nasvet: Posvetujmo se z izvajalcem in točno določimo namen, potek, cilj/akcijski načrt.
    5. nasvet: Po opravljenem teambuildingu spremljajmo spremembe v skupini.




    POGLEJTE ŠE
    VEČ ČLANKOV
    Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
    Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
    Raznolike generacije na delovnem mestu
    V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
    Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
    Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
    Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
    Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
    Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
    V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
    Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
    Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
    Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
    Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
    Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
    Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
    Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
    Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
    Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
    V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »