Strinjam se Želim izvedeti več Zavrnem

    Raziskava o blagovni znamki delodajalca (1): Zakaj in kako segmentirati trg dela

    2. 04. 2012
    Image

    Organizacije z uspešno blagovno znamko delodajalca odlikuje dobra komunikacija s trgom dela oziroma s ciljnimi kandidati, torej tistimi, ki jih želimo pritegniti v organizacijo. Predpogoj za to je poznavanje značilnosti ciljnih kandidatov, predvsem pa je pomembno, da organizacije poznajo in poudarjajo tiste značilnosti zaposlitve, ki so ciljnim kandidatom pomembne. Zato se bomo v tem prispevku osredotočili na pomen segmentacije na trgu dela in odgovorili na vprašanje, kako lahko ugotovitve raziskave uporabimo pri bolj učinkovitem ravnanju s kadri v organizaciji.

    V marketingu je koncept segmentacije že dolgo znan. Kupci pri izbiri izdelkov in storitev niso enotni, ampak jih pri tem vodijo različne želje in preference, npr. cena, kakovost, funkcionalnost, doživetje ipd. Podobno lahko trdimo za kandidate na trgu dela. Pri izbiri delodajalca in zaposlitve jih vodijo različne želje in preference do različnih vidikov zaposlitve. Tako kot na trgu izdelkov in storitev je tudi na trgu dela smiselno, da se podjetja osredotočijo na določen segment trga in pri tem poudarjajo tiste značilnosti zaposlitve, ki so želenemu kadru še posebej pomembne.
     
    Kakšne koristi si lahko obetamo od segmentacije trga dela
    V trženju je običajno, da celotno populacijo razdelimo na posamezne segmente, ki so si med seboj kar se da podobni, nato pa svojo trženjsko strategijo usmerimo na enega ali več segmentov. Vsakega od segmentov »napademo« z ustrezno trženjsko mešanico, saj nam le to zagotavlja uspeh. Da bi lahko ugotovili, kakšna strategija bo uspešna pri nekem segmentu, moramo ta segment kar najbolje poznati. Zato je običajno, da se v trženju segmenti oblikujejo glede na preference posameznikov, njihov življenjski slog, nakupne navade in podobno.
     
    Pri iskanju kadrov včasih tudi naletimo na segmentacijo celotnega kadrovskega bazena, vendar je ta običajno zelo groba. Največkrat se iskalci zaposlitve razdelijo po starosti in spolu, izobrazbi oziroma drugi obliki kvalifikacije. To pa seveda ni dovolj, da bi pritegnili želeni kader, saj vendar ne vemo, kaj ga bo pritegnilo. Zato se učimo od trženja – konec koncev tržimo delovno mesto – in naredimo segmentacijo glede na to, kaj je kadrom pomembno pri iskanju zaposlitve. To nam bo omogočilo, da jim ponudimo natanko to, kar jih bo pritegnilo.
     
    Osnovne dimenzije segmentiranja
    Kandidatom, ki so sodelovali v anketi, smo postavili pred 24 trditev, ki so opisovale preference in njihova vedenja glede trenutne zaposlitve ter pri iskanju nove zaposlitve. Na podlagi trditev smo s faktorsko analizo oblikovali deset dimenzij:
      • dober odnos in zaupanje nadrejenim : koliko poudarka dajejo kandidati zaupanju do nadrejenega in koliko verjamejo, da je to sposobna oseba;
      • odgovornost in pristojnosti : koliko si kandidati želijo pristojnosti in odgovornosti na delovnem mestu ter ali si želijo, da se te s časom povečujejo;
      • potovanja v tujino : ali kandidate zanimajo izzivi in delo v tujini;
      • dodatne ugodnosti : kako pomembne so kandidatom dodatne ugodnosti, ki jih nudi delodajalec, na primer službeni mobilni telefon, avtomobil …;
      • odnosi s sodelavci : kako pomembno je kandidatom imeti dobre odnose s sodelavci;
      • možnost izobraževanja : ali je kandidatom možnost izobraževanja pomembna pri izbiri delodajalca, tudi če pomeni nižjo plačo;
      • plača : v kolikšni meri je plača najpomembnejši dejavnik pri presojanju o tem, kako so kandidati zadovoljni s svojim delom;
      • možnost napredovanja : meri željo kandidatov po zaposlitvi, kjer lahko napredujejo, in željo po transparentnem sistemu napredovanja;
      • variabilno plačevanje : kolikšen poudarek kandidati dajejo variabilnemu plačnemu sistemu kot možnosti za višjo plačo v primerjavi s fiksno plačo;
      • varnost zaposlitve : meri, kako pomembna je kandidatom varnost zaposlitve in njihovo nepripravljenost, da zamenjajo trenutno zaposlitev za kratkoročno, a bistveno bolje plačano.
     
    Različne značilnosti, različni profili
    Pomen navedenih dimenzij oziroma značilnosti zaposlitve se med skupinami kandidatov razlikuje. Zato je smiselno, da vse kandidate razdelimo glede na to, kako so ocenjevali pomen posameznih značilnosti zaposlitve.
     
    Pri segmentaciji smo uporabili hierarhično statistično metodo razvrščanja v skupine, ki smo jo nadgradili z nehierarhično metodo voditeljev. Kot najprimernejša se je pokazala rešitev, ki kandidate razdeli v pet »psiholoških« profilov. Ti profili so po velikosti približno enako veliki (zajemajo med 16 in 24 odstotkov populacije), z osnovnimi značilnostmi pa jih lahko opišemo kot:
      • Družabni zapečkarji : za ta segment je značilno, da zelo cenijo dobre odnose s sodelavci in predvsem varnost zaposlitve. So izjemno nenaklonjeni potovanjem in delu v tujini, ne zanimajo jih dodatne ugodnosti, razmeroma malo interesa pa kažejo tudi za možnost napredovanja in izobraževanja.
      • Ambiciozni in mobilni: želijo si odgovornosti in pristojnosti na delovnem mestu ter možnosti potovanja in dela v tujini. Plača jih ne zanima oziroma jim ni najpomembnejši vidik zaposlitve, čeprav kažejo precej visoko naklonjenost do variabilnega plačevanja. So družabni, visoko cenijo možnost izobraževanja in napredovanja.
      • Podjetniki: čeprav v nobeni dimenziji ne izstopajo navzgor, to skupino vendarle odlikujeta precej izražena želja po izobraževanju, potovanju in delu v tujini, in tudi plača (predvsem variabilna). Te skupine ne zanimajo odnosi z nadrejenimi ali sodelavci, zavračajo pa tudi možnost gradnje kariere in napredovanja znotraj podjetja.
      • Povzpetniki: zanimajo jih predvsem materialni vidiki zaposlitve: plača, dodatne ugodnosti, variabilno plačevanje. Zelo cenijo tudi varnost zaposlitve in želijo delati kariero v podjetju, v katerem so zaposleni. Pripravljeni so se izobraževati, manj pa so pripravljeni potovati.
      • Iskalci dohodka: temu segmentu so izjemno pomembne plača in dodatne ugodnosti, ki jih prinaša delovno mesto. Pripravljeni so se izobraževati, saj v tem vidijo naložbo. Nematerialni vidiki zaposlitve jim niso pomembni. Možnostim napredovanja in gradnje kariere ne pripisujejo velikega pomena, saj jim varnost zaposlite ne pomeni veliko, zato so ob možnosti višje plače hitro pripravljeni zamenjati delodajalca.
    Osredotočimo se na želeni segment
    Zdaj smo dobili segmente. Naslednji korak je, da se v organizaciji na podlagi poslovne in kadrovske strategije odločimo, kateri profil bi bil zaželen za našo organizacijo. Pred tem pa je smiselno pogledati, kakšne so značilnosti posameznega profila. Poleg tega nas mora zanimati, v katerem segmentu je največ želenih kandidatov, npr. z izkušnjami na področju poslovnega svetovanja. Do zdaj smo take kandidate vabili z dobro osnovno plačo in varnostjo zaposlitve. Vprašati pa se moramo, kaj si kandidati s takimi izkušnjami želijo.
     
    Ugotovimo, da je področje poslovnega svetovanja kot področje dela med segmenti najbolj zaželeno pri ambicioznih in mobilnih. Kakšne pa so njihove značilnosti? Ugotovimo, da smo delali napako, ko smo kandidatom obljubljali dobro osnovno plačo in varnost zaposlitve. Pri teh kandidatih je treba predvsem poudariti variabilno nagrajevanje za uspešnost, jim ponuditi možnost osebne rasti in napredovanja, predvsem pa jim ponuditi možnost izobraževanja in dela v tujini.
     
    O anketi in vzorcu
    Podatki so bili zbrani s spletno anketo. K sodelovanju v anketi smo sodelujoče povabili s pasicami (bannerji) na spletni strani zaposlitvenega portala Moje delo. V anketi je sodelovalo več kot 2500 anketirancev. Med anketiranci je dobra polovica žensk, v povprečju so stari malo nad 31, razpon starosti pa sega od 16 do 65 let. Dve petini anketirancev ima končano štiriletno srednjo šolo, podoben delež višjo ali visoko izobrazbo, pet odstotkov pa več kot to. Skoraj polovica anketiranih je zaposlena za nedoločen čas, četrtina pa še ni bila (redno) zaposlena.
     
    Naslednjič o moči blagovne znamke delodajalca
    Pri merjenju moči blagovne znamke (BZ) izhajamo iz splošno sprejetega in v praksi strateškega trženja zelo uporabljanega orodja, to je piramide vrednosti BZ (brand equity pyramid). Piramida gradi vrednost BZ od preprostega zavedanja o obstoju te BZ, prek upoštevanja obstoja te BZ pri nakupnih odločitvah oziroma dejanskega nakupa ter do zvestobe neki BZ. 

    Piramido smo prilagodili pojmu BZ podjetja kot delodajalca. Osnovno piramido, kot jo najdemo v literaturi o strateškem menedžmentu, smo poenostavili, ohranili pa smo osnovni duh tega koncepta. Moč blagovne znamke delodajalca tako merimo na ravni poznavanja, upoštevanja in izbornega delodajalca.




    POGLEJTE ŠE
    VEČ ČLANKOV
    Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
    Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
    Raznolike generacije na delovnem mestu
    V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
    Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
    Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
    Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
    Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
    Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
    V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
    Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
    Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
    Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
    Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
    Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
    Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
    Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
    Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
    Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
    V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »