Strinjam se Želim izvedeti več Zavrnem

    Primeri uporabe ChatGPT na področju HR

    9. 08. 2023
    Image

    Zaposlovanje

    Ustvarite zaposlitveni oglas s ChatGPT

    Objava zaposlitvenega oglasa je pogosto kandidatov prvi vtis o podjetju in odprtem delovnem mestu, zato mora biti dobro oblikovan, da pritegne kvalificirane posameznike. Vnos v ChatGPT mora vključevati vsaj naziv delovnega mesta in kaj podjetje išče pri kandidatu.

    Primer: Točno določite delovno mesto, področje in industrijo za prosto delovno mesto. Kasneje lahko z dodatnimi ukazi seveda rezultat prilagajate na vaše zahteve.

     


    Čeprav ChatGPT lahko hitro ustvari dobro napisan oglas za zaposlitev, morda ne bo povsem usklajen z natančnimi potrebami, zahtevami in blagovno znamko podjetja. Druga možnost je, da zahtevate predlogo za objavo delovnega mesta, prilagojeno specifikacijam podjetja.

    Primer: V kolikor nimate točne predstave, kaj je smiselno vključiti v oglas za prosto delovno mesto – lahko z ukazi zahtevate, da vam orodje kreira predlogo zaposlitvenega oglasa.

     

    Osnutek vprašanj za zaposlitveni razgovor

    Priprava pomembnih vprašanj je ključnega pomena za ugotavljanje, ali je kandidat primeren za določeno delovno mesto in ChatGPT vam lahko pomaga pri tem. Zahteve je mogoče prilagajati za večjo specifičnost, na primer za "20 vedenjskih vprašanj" ali "10 vprašanj, ki se osredotočajo na komunikacijske veščine".

    Primer: Preverjanje sposobnosti in veščin na področju analitike za delovno mesto finančni analitik.



    Veščine in kompetence delovnega mesta

    ChatGPT lahko pomaga pri razmišljanju o zahtevah za zaposlitev za določeno delovno mesto.

    Primer: Uporabite ukaze kot so: ključne kompetence, znanja in spretnosti za določeno delovno mesto. Bolj kot specificirate ukaze, bolj točen zadetek vam bo orodje kreiralo kot rezultat.

    Onboarding

    Ob
    likovanje pravilnikov

    ChatGPT lahko pomaga oblikovati pravilnike, ki pokrivajo širok spekter tem, od vedenja zaposlenih in kodeksa oblačenja do ugodnosti in postopkov odsotnosti.

    Primer: Pomoč pri kreiranju pravilnikov – glede na ukaze, vam bo orodje kreiralo splošno znane pravilnike oz. smernice zanje, ki jih lahko z dodatnimi ukazi specificirate glede na vaše zahteve. 




    Druga možnost je, da zahtevate osnutek za prilagoditev pravilnikov za podjetje.

    Primer: Ukaz – kaj konkretno, bi lahko glede pravilnikov aplicirali na točno določeno delovno mesto (v našem primeru finančni analitik).



    Ustvarjanje anket

    Ankete o uvajanju delodajalcem pomagajo prepoznati področja izboljšav in narediti potrebne prilagoditve. Prav tako lahko povečajo zavzetost in zadržanje zaposlenih na način, da novo zaposlenim pokažejo, da cenijo njihovo mnenje in povratne informacije. V vnos vključite specifikacije, kot je dolžina ankete in vrsta vprašanja (več možnosti, kratek odgovor itd.).

    Primer: Konkretne povratne informacije glede uspešnosti onbaordinga, lahko pridobite z anketami. Primer ankete lahko kreirate s pomočjo ChatGPT in ustreznimi ukazi (npr. sestavi kratko anketo za preverjanje uspešnosti in učinkovitosti onboardinga).

    Razvoj

    Izdelajte gradivo za usposabljanje

    Zagotavljanje gradiva za usposabljanje povečuje produktivnost in usklajuje veščine zaposlenih s potrebami organizacije. ChatGPT lahko sestavi oris tega kaj lahko vključuje usposabljanje za določen položaj.

    Primeri: Oris nabor vsebin za izobraževanje si lahko s pomočjo orodja ChatGPT sestavite glede na potrebe določenega delovnega mesta (npr. sestavi nabor ustreznih izobraževalnih vsebin za delovno mesto xy).



    Postavljanje ciljev

    Določitev ciljev daje zaposlenim smer in namen medtem, ko vodjem omogoča merjenje napredka. ChatGPT lahko pomaga oblikovati ideje za cilje.

    Primer: Pri opredelitvi ciljev in ključnih kazalnikov si lahko prav tako pomagate z ukazi, ki jih določite za točno določeno delovno mesto (npr. napiši ključne cilje in kazalnike za merjenje napredka za delovno mesto xy).


    Ali bo ChatGPT nadomestil kadrovske strokovnjake?

    Umetna inteligenca ne more nadomestiti "človeka" na področju HR.

    Čeprav lahko poenostavi procese, umetna inteligenca ni sposobna pristne empatije in sočutja, ki bi prispevala k organizaciji osredotočeni na ljudi. Vpliv orodij umetne inteligence na prihodnost dela ne pomeni zamenjave zaposlenih, temveč zgolj dopolnitev.

     
    Omejitve Chat GPT, ki bi jih morali poznati

    Čeprav je ChatGPT lahko učinkovito orodje, je treba upoštevati njegove pomanjkljivosti in omejitve.

     

    Natančnost

    Baza znanja ChatGPT je omejena na dogodke in informacije do leta 2021. Čeprav bodo v prihodnosti morda na voljo občasne posodobitve, so lahko nekateri trenutni odgovori zastareli in klepetalni robot pogosto zapolni vrzeli s potencialno netočnimi podatki, če o tej temi ni dovolj informacij. OpenAI opozarja , da lahko bot proizvede "verjetne, a napačne ali nesmiselne odgovore." Ključnega pomena je, da temeljito ocenite informacije, ki jih predstavi ChatGPT.

     

    Generični odzivi

    ChatGPT ne more ustvariti natančnih odgovorov, ki se popolnoma ujemajo s kulturo posameznega podjetja, ne da bi prejel zelo specifične vnose. Njegova nagnjenost k ustvarjanju generičnih rezultatov pomeni, da se ne bi smeli zanašati samo na to, da bo natančno izdelal prilagojeno vsebino. Ključnega pomena je prilagoditi odzive ChatGPT tonu in politikam vsake organizacije.

     

    Pristranskost

    Znano je, da ChatGPT ustvarja rezultate, ki diskriminirajo spol, raso in manjšine. To je zato, ker se usposablja na besedilu, ki so ga napisali ljudje po vsem svetu, tako v preteklosti kot v sedanjosti. Eno področje, kjer je to še posebej očitno je nagnjenost ChatGPT, da sklepa o spolu osebe na podlagi omenjenega naziva delovnega mesta. Enako velja za določene lastnosti in raso ter tako lahko nenamerno ohranja škodljive stereotipe.

     

     






    POGLEJTE ŠE
    VEČ ČLANKOV
    Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
    Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
    Raznolike generacije na delovnem mestu
    V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
    Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
    Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
    Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
    Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
    Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
    V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
    Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
    Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
    Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
    Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
    Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
    Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
    Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
    Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
    Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
    V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »