Postanite top delodajalec! Ali kako pritegniti najboljše producente?
7. 11. 2012Postanite ugleden delodajalec
Scenarij, ki ga pozna večina podjetij: Potrebujemo novega, strokovno usposobljenega sodelavca. Objavimo vse potrebne oglase, vključimo kadrovske agencije, vendar pravega efekta ni – kandidata ne najdemo. Sklepamo torej, da na trgu ni primernih kandidatov.
Lahko da kandidatov res ni na trgu, vendar je bolj verjeten scenarij, da kandidati obstajajo, vendar nimajo interesa delati v našem podjetju oz. jih naša ponudba ni dovolj pritegnila. Večina najboljših kandidatov je že zaposlenih, menjavo službe bodo opravili le, če bo nova služba mnogo bolj privlačna od sedanje.
Zakaj bi delal pri / za vas?
Kadarkoli se iskalec (nove) zaposlitve sreča z vašo zaposlitveno ponudbo, si zastavi 2 vprašanji:
- Ali bi delal za to podjetje?
- Ali bi delal na tem delovnem mestu?
Če iščete brezposelno osebo, ki si želi le redne zaposlitve, potem je vaš odgovor na ti dve vprašanji nepomemben. Če pa ciljate na vrhunske producente, izkušene sodelavce, ki bodo zapustili svoje delovno mesto, da pridejo v vaše podjetje, potem potrebujete dobre in privlačne odgovore na ta vprašanja.
Na trgu dela je veliko povpraševanje po sposobnih kandidatih, ki presega ponudbo le-teh. Dobri kandidati postajajo tisti, ki izbirajo, se odločajo za podjetja s pozitivnim ugledom, za podjetja, katerih set vrednost je usklajen z vrednotami posameznika.
Blagovna znamka podjetja kot delodajalca
Ugled podjetja na trgu dela pomaga pri pridobivanju najboljših kadrov. Boljša kot je percepcija o vašem podjetju na trgu dela, lažje bo za vas iskanje novih zaposlenih. Ustvarjanje blagovne znamke podjetja kot delodajalca
je dolgotrajen proces, katerega cilj je postati Top delodajalec.
HR branding je v tujini že nekaj let stalna praksa. Po raziskavi HR revije Personnel Today (izvedena je bila med 1900 ameriškimi kadroviki) kar 95% anketirancev meni, da je oblikovanje blagovne znamke Top delodajalca pomembno za njihovo podjetje, 80% pa jih je mnenja, da bo pomen blagovne znamke podjetja kot delodajalca v prihodnosti le še rasel.
Kaj pravijo slovenska podjetja?
V Sloveniji podjetja večinoma še ne vodijo aktivne politike oblikovanja blagovne znamke kot delodajalca. Iskalci zaposlitve si vseeno oblikujejo mnenje o podjetju kot delodajalcu, to mnenje pa seveda vpliva na to ali bodo reagirali na zaposlitvene ponudbe podjetja ali ne.
Zakaj bi razvijali blagovno znamko Top Delodajalca?
Na trgu dela je med delodajalci ostra konkurenca za dobre kadre. Kadarkoli boste želeli zaposliti katerega izmed boljših kadrov, ga boste morali 'prevzeti' drugemu podjetju. To vam bo uspelo, če boste v glavah teh kandidatov prepoznavni kot podjetje, kjer se splača delati, da so vaše vrednote usklajene z vrednotami iskalcev.
Zakaj se splača biti Top Delodajalec?
- Zaposlujete s pozicije moči – vaše podjetje ima možnost izbire med dobrimi kandidati, manj truda je potrebnega za prepričanje nekoga, da bo delal pri vas. Kandidati vas poznajo kot dobro podjetje, tako kot izvajalca kot tudi delodajalca, zato se hitreje odločijo, da pridejo delat v vaše podjetje.
- Vaši sodelavci postanejo magneti, ki pritegnejo druge sodelavce. Če so vaši sodelavci zadovoljni na svojem delovnem mestu, bodo svoje zadovoljstvo komunicirali navzven. Vsak vaš sodelavec postane Headhunter. Navadno se dobri izvajalci družijo s sebi podobnimi – z drugimi dobrimi izvajalci. Navdušenje, ki jim ga prenašajo o svojem podjetju, pritegne tudi druge kandidate za delo v vašem podjetju.
- Pritegnete za vaše podjetje najbolj primerne sodelavce. Najboljši kandidat za delovno mesto ni nujno najboljši kandidat za vaše podjetje. Primeren kandidat je kompatibilen z vašim delovnim okoljem in trenutnim timom. Kot Top delodajalec s trgom dela komunicirate na način, ki pritegne primerne sodelavce, večji izbor pa vam omogoča lažjo izbiro pravega kandidata.
- Večja izbira kandidatov vam omogoča rigidni selekcijski proces kadrovanja. Podjetje s statusom Top Delodajalca si lahko privošči strog proces kadrovanja (po principu Hire Hard – Manage easy). Išče natančno določen tip človeka z ustreznimi znanji, kar mu omogoča široka baza kandidatov, ki jih ima na voljo. Tako izbrana oseba zahteva manj uvajanja in navadno hitreje začne razvijati vrednost podjetju.
- Podjetja, ki so uspešna pri kadrovanju, so navadno uspešna pri poslovanju. V sodobnem poslovanju velja, da se večina vrednosti podjetja ne skriva v produktih in storitvah – te je možno preprosto in hitro kopirati. Prava vrednost podjetij se skriva v blagovnih znamkah, poslovnih procesih in seveda ljudeh, ki ustvarjajo te procese in blagovne znamke.
Kako postanete Top Delodajalec?
Podjetje, ki želi postati Top Delodajalec, mora razumeti trenutno stanje na trgu dela. Rekli smo, da prednosti podjetij niso več produkti in storitve – te je preprosto kopirati. Prednosti podjetij so poslovni procesi, blagovne znamke in seveda zaposleni. Vrednote zaposlenih se spreminjajo, generacije X in Y, ki počasi zavzemajo višja in najbolj odgovorna delovna mesta v podjetjih, imajo drugačne preference do delovnega okolja, kot njihovi starejši kolegi.
Lojalnost podjetju in dolgotrajna zaposlenost so stvar preteklosti. Zaposleni sedaj razmišljajo o tem, kaj jim bo podjetje v kariernem in finančnem smislu ponudilo sedaj in ne čez 5 let. Stopnja lojalnosti je nizka, po raziskavah Mojega Dela, bi 81% tržnikov in kar 92% IT-jevcev takoj zamenjalo delovno mesto, če bi prejeli dovolj dobro ponudbo.
Blagovna znamka Top Delodajalca
Blagovna znamka Top Delodajalca je mentalni pojem – kaj si o nas kot delodajalcu mislijo sedanji, pretekli in bodoči sodelavci. Predstavi osebnost našega podjetja, za čem stojimo, kakšne so naše vrednote, kaj lahko iskalci dela pričakujejo od nas.
Top Delodajalec želi javnosti posredovati sporočilo, da je njegovo podjetje privlačno okolje za delo določene skupine ljudi, njim se splača biti član njegove ekipe. Podjetje razume, da je Top Delodajalec strategija, ki prihaja iz podjetja navzven – da bomo privlačni delodajalec, morajo biti najprej naši sodelavci zadovoljni s svojim delovnim okoljem.
Top Delodajalec razume, da njihovo podjetje kot delodajalec ni super za vse, niti za večino ljudi. Razume, kaj hočejo današnji kandidati, kaj hočejo najbolj talentirani iskalci z določenega področja in določene regije.
Postopek oblikovanja Top Delodajalca v treh korakih
Podjetje, ki namerava postati privlačen delodajalec, mora najprej ugotoviti, katere so prednosti njegovega podjetja kot delodajalca, te prednosti skomunicirati navzven in biti konsistentno v držanju svojih obljub.
1. Trenutno stanje; Kakšno je vaše podjetje kot delodajalec?
Zanima nas, kakšna je trenutna delovna klima v našem podjetju? Kakšne so karakteristike sodelavcev, ki v našem podjetju najbolj prosperirajo in so najbolj uspešni? Kaj je za njih največja prednost dela v našem podjetju? V proces ugotavljanja trenutnega stanja vključimo vse nivoje sodelavcev. Ugotovimo, kaj je skupnega našim najboljšim sodelavcem, kaj je za njih pomembno. Kaj je motilo dobre sodelavce, ki so naše podjetje zapustili?
Caribou Cafee, ameriška mreža kavarn, je z interno raziskavo ugotovila, da so njihove najboljše sodelavke matere v svojih 30-tih letih. Začeli so načrtno komunicirati s to ciljno skupino, prilagodili so delavnike, zaposlitvene oglase in ponudbe za delo. V pol leta so zaposlili 75 novih sodelavk v tej ciljni skupini. Na trgu dela so postali prepoznavni kot podjetje, ki ponuja privlačno delovno okolje za mlade matere, hkrati pa so izboljšali poslovanje in dobičkonosnost podjetja.
2. Komuniciranje; Oglaševanje kadrovskih potreb in komuniciranje s trgom dela.
Ko vemo, kakšni kadri najbolj prosperirajo v našem podjetju, lahko našo komunikacijo s trgom dela ustrezno prilagodimo. Če se izkaže, da večina sodelavcev našega podjetja ceni naš kakovosten program izobraževanja, možnosti dela v tujini in dobre možnosti napredovanja, potem te prednosti vključimo v našo komunikacijo s trgom dela. Pritegniti želimo namreč kandidate, ki se bodo hitro vključili v naše delovno okolje in ki seveda ustrezajo zahtevam delovnega mesta. Bolj kot je kandidat kompatibilen z našim trenutnim timom, lažje in hitreje bo začel ustvarjati vrednost podjetju.
Top Delodajalec ve, da najboljši kandidat ni nujno najbolj ustrezen kandidat. Ve, da je njegovo podjetje Top Delodajalec zgolj za izbrano skupino iskalcev dela in na njih se usmerja s svojo komunikacijo.
3. Konsistenca; Konsistenca naših obljub in delovnega okolja.
Podjetje, v katerem ni konsistence med njegovo komunikacijo s trgom dela in delovnim okoljem, ki ga ponuja, ne more biti Top Delodajalec. Ko neko osebo zaposlite, morate poskrbeti, da delo in delovno okolje ustrezata obljubi, ki jo je oseba prejela iz vaših zaposlitvenih oglasov in druge komunikacije z vami. Vaša blagovna znamka dobrega delodajalca bo privlačila prave ljudi v vaše podjetje in jih v njem obdržala le, dokler boste živeli svojo blagovno znamko od znotraj navzven. Če vaši zaposleni nimajo odlične izkušnje z vami kot delodajalcem, potem se na trgu dela ne morete uveljaviti kot Top Delodajalec.
Kot je rekel David Ogilvy, oglaševalska legenda, nič ne uniči ugleda delodajalca hitreje kot odlično delo pri promoviranju delovnega mesta, katerih obljub ne izpolnimo. Podjetja, ki se hočejo predstavljati kot dober delodajalec, v resnici pa so vse drugo, se srečajo z jeznimi in ciničnimi (bivšimi) sodelavci. Ti so prav veseli, da vašemu dragemu oglaševanju delovnih mest in podjetja kot dobrega delodajalca nasprotujejo z bolj učinkovitim oglaševanjem od ust do ust, podajanjem svojih mnenj po spletnih zaposlitvenih forumih itd..
Če npr. v svojih oglasih ponujate stimulativno delovno okolje za mlade diplomante, pritegnete zanimive kadre, uporabite pa jih za kuhanje kave in kopiranje, potem kršite svojo obljubo kandidatom. Kršite t.i. psihološko pogodbo, ki ste jo sklenili z zaposlenim kandidatom prek svojega oglaševanja in komuniciranja z njim. Ta bo zaradi nekonsistentnosti med obljubo o delovnem mestu in dejanskim stanjem nezadovoljen, verjetno bo zapustil vaše podjetje in vaše podjetje naprej predstavljal v negativni luči.
Kdaj ste Top Delodajalec?
Predstavljajte si, da ste s stojnico prisotni na zaposlitvenem sejmu. Vaše podjetje na stojnici ne predstavljajo sodelavci iz HR-ja ali marketinga, ampak naključno izbrani sodelavci iz proizvodnje, računovodstva itd. Brez nadzora ti vaši sodelavci komunicirajo z obiskovalci, ki se ustavijo na vaši stojnici.
Kakšen vtis vaši sodelavci naredijo na obiskovalce? Govorijo o svojem delodajalcu in svojih delovnih mestih z navdušenjem in navdušenje prenesejo naprej? So stoični in pasivni, ko govorijo o svojem delodajalcu in s tem odganjajo potencialne iskalce stran od vašega podjetja? Se zamislijo nad svojim delovnim mestom in se sprašujejo, kaj iščejo na sedanjem delovnem mestu?
Vaši sodelavci so najboljši pokazatelj stanja vašega podjetja kot delodajalca. Manj entuziazma kot kažejo za delo v vašem podjetju, nižje kotirate na lestvici delodajalcev in težje boste pridobivali nove sodelavce.
Kako ustvarjamo blagovno znamko Top Delodajalca?
Komuniciramo s svojimi zaposlitvenimi oglasi, prek svojih sodelavcev, oglasnih akcij, intervjujev v časopisih, s spletnimi stranmi itd. Vsak kanal komunikacije, ki ga uporablja naše podjetje, dosega izbrane ciljne skupine (potencialnih) sodelavcev.
Kanali komuniciranja o nas kot delodajalcu:
Naše zaposlitvene strani
Na splošno podcenjeno orodje komuniciranja z iskalci dela. Vsi, ki jih zanima delo v našem podjetju, bodo prej ko slej obiskali našo spletno stran. Na njej bi morali najti informacije o delovnem okolju podjetja, izjave naših zadovoljnih sodelavcev, opisi karier, ki jih naše podjetje omogoča, aktualna dela in možnost vpisa življenjepisa v našo bazo kandidatov.
Zaposlitveni oglasi
Večina zaposlitvenih oglasov, ki jih boste našli v sobotnem Delu, ima nekaj skupnega. So brez duše. Večina oglasov nam ne predstavi podjetja oz. nam ne da razloga, zakaj je določeno podjetje privlačen delodajalec in zakaj bi se nekdo odločil za prijavo na njihov oglas namesto na podoben oglas konkurenčnega podjetja.
Karierni priročniki
Priročniki, ki so namenjeni predstavitvi podjetij kot delodajalcev, predstavljajo učinkovit komunikacijski kanal do oseb, ki jih zanimajo nove zaposlitve.
Zaposlitveni sejmi
Prireditve, kjer se zbirajo ponudniki in iskalci zaposlitve, predstavljajo priložnost za usmerjeno komunikacijo z zaposljivimi kandidati na dolgi rok. Prisotnost med ostalimi zanimivimi delodajalci in komuniciranje z nekaj 1.000 iskalci vam bo pomagalo pri zapolnjevanju kratkoročnih in srednjeročnih kadrovskih potreb.
Predstavitev podjetja kot delodajalca – brošura
V tujini je že ustaljena praksa podjetij, da povsod, kjer komunicirajo s ciljno skupino potencialnih sodelavcev, distribuirajo predstavitvene brošure podjetja kot delodajalca. V njih predstavijo podjetje, njegovo delovno okolje in možnosti za kariero v njem, na način, ki v podjetje pritegne ustrezne kandidate.
Zaposlitveni portali
Le-ti predstavljajo središče ponudbe in povpraševanja po delu. S predstavitvenim profilom na teh portalih se dnevno predstavite nekaj 100 kandidatom, ki želijo delati v vašem podjetju.
Vključenost v raziskave Top delodajalcev
Vključite se v raziskavo Top slovenskih delodajalcev. V kolikor bo rezultat raziskave za vas dober, ga uporabite v svoji komunikaciji s trgom dela.
Še več cenovno ugodnih, učinkovitih kanalov komuniciranja s trgom dela
Obstaja kup aktivnosti, s katerimi si lahko še povečate vašo privlačnost na trgu dela, ne zahtevajo pa velikega finančnega vložka ali vložka časa z vaše strani:
Vključevanje vodstva v komuniciranje s trgom dela
Če ste npr. prisotni na zaposlitvenem sejmu, potem si zagotovite predstavitveno predavanje, kjer vaše vodstvo neposredno komunicira s potencialnimi sodelavci vašega podjetja.
Dan odprtih vrat vašega podjetja
Enkrat letno lahko vaši sodelavci na ogled vašega podjetja povabijo prijatelje, družinske člane in potencialne nove sodelavce.
Podpirajte predavanja vaših sodelavcev na strokovnih srečanjih
Vaši sodelavci vas s predavanji na strokovnih dogodkih predstavljajo potencialnim novim sodelavcem.
Predstavite uspešne zgodbe vaših sodelavcev
Na svojih spletnih straneh in po možnosti tudi v drugih medijih promovirajte zgodbe uspeha vaših sodelavcev.
Vključevanje sodelavcev v vaša oglasna komuniciranja
Ko objavljate zaposlitvene oglase, vključite vanje svoje sodelavce. Namesto slike osebe, ki jo oblikovalci potegnejo iz baze slik, uporabite sliko katerega izmed sodelavcev. S tem boste dvigovali moralo sodelavcem in hkrati dvigovali privlačnost podjetja kot delodajalca.
Kako torej postati Top Delodajalec?
Podjetje, ki želi postati prepoznaven na trgu dela in pritegniti zanj najbolj ustrezne kandidate, mora:
- poznati samega sebe – ve, kakšno je njegovo delovno okolje in kdo uspeva v njem,
- usmerjeno komunicirati – s svojim sporočilom cilja najbolj ustrezne kandidate,
- rigidno kadruje – zaposli le tiste kandidate, ki ustrezajo njegovemu delovnemu okolju,
- je konsistenten v svoji komunikaciji s trgom dela, tako v procesu iskanja sodelavcev, kot na samem delovnem mestu,
- drži obljubo, ki jo daje kandidatom s svojo komunikacijo.
POGLEJTE ŠE
VEČ ČLANKOV
Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
Raznolike generacije na delovnem mestu
V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »
V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »