Strinjam se Želim izvedeti več Zavrnem

    Največji izziv je motivacija

    23. 06. 2015
    Image

    HR konferenca 2015

    Pri največjem slovenskem zaposlitvenem portalu Mojedelo.com se zavedajo, da je za dvig kulture zaposlovanja potrebno delati celostno, zato se vključujejo tudi v pospeševanje izmenjave izkušenj ter znanja med kadroviki. Eden od največjih izzivov HR oddelkov podjetij je prav gotovo motivacija in izobraževanje zaposlenih, s ciljem maksimizacije potenciala le-teh. A prijemi pri zasledovanju tovrstnih ciljev se lahko med sabo precej razlikujejo. O tem in drugih izzivih kadrovikov iz vse Slovenije je bilo govora tudi na letošnji 11. HR konferenci v organizaciji zaposlitvenega portala Mojedelo.com.

    Bližnjic za motivacijo zaposlenih ni.  

    “Velikokrat slišimo, da so največji potencial vsakega podjetja pravzaprav njegovi zaposleni in da ti ustvarjajo pogoje za rast in inovativnost podjetij. Po drugi strani pa je eden od največjih izzivov za podjetja ravno motivacija zaposlenih, da izkoristijo svoj potencial. Prijemov je na tem področju precej, a je pomembno vedeti, da so motivacije lahko zelo različne in da je zato potrebno uporabiti pravilen pristop. Kot so pokazali vsi teoretični in praktični primeri znotraj našega dogodka, je mogoče sklepati, da je le s pomočjo izkušenj in konkretnih znanj možno vsakemu zaposlenemu dvigniti nivo motivacije. Slišali smo veliko odličnih primerov motivacije za delo in izobraževanje, vendar je vsem skupno, da očitnih bližnjic ni. Gre za zahtevne procese, ki pa odločno pripomorejo k produktivnosti podjetja kot celote.” je povedal Zoran Savin, direktor podjetja Moje delo. 

    Vedno je mogoče definirati cilje. 

    Tudi letos so se na HR konferenci zbrali številni predstavniki podjetij. Aktualna vprašanja na HR področju so na okrogli mizi strnili Željko Ćurić, O. K. Consulting, Tanja Vrčko, Studio Moderna, Tanja Skaza, Plastika Skaza, Vesna Vodopivec, NLB in Zoran Savin, direktor portala Mojedelo.com. Vsi so poudarili razvoj in izobraževanje kadrov, saj so ti tnalo razvoja celotnega podjetja. Podjetja, v katerih kadri ne sledijo poslovnemu razvoju podjetja, bodo prej ali slej naletela tudi na oviro v poslovanju. Ne glede na dejavnost in področje dela, v katerem se podjetja nahajajo, je namreč vedno možno definirat cilje in kriterije, po katerih se lahko meri delavčeva uspešnost. 

    Prestrukturiranje družbe kot izziv. 

    Kadrovska menedžerka leta 2015 Vesna Vodopivec (NLB), je predstavila primer največje slovenske banke, ki je izpeljala izjemno težko nalogo prestrukturiranja družbe. Družba se je namreč znašla pred zelo zahtevnim izzivom, saj je bila primorana s prestrukturiranjem odpustiti 20 % zaposlenih, hkrati pa je bilo potrebno motivirati zaposlene, ki so ostali v podjetju, da so se trudili po svojih najboljših močeh. Ker so zaposleni prestrukturiranje doživljali izjemno stresno, je bila potrebna učinkovita, nenehna, korektna in takojšnja komunikacija, da ni prišlo do popačenja informacij in dodatnega nepotrebnega stresa in slabe volje med zaposlenimi. 

    Izobraževanje, ki zaposlenim ni v dodatno breme 

    Izobraževanje je pomemben del motivacije zaposlenih, a včasih lahko povzroči dodatne nevšečnosti. Aleš Škulj, vodja izobraževanja v Generali zavarovalnici je predstavil razvoj zaposlenih skozi e-izobraževanje. Uvedba e-izobraževanja v njihovo družbo pa ni bila enostavna – učili so se tako zaposleni, kot tudi tisti, ki so izobraževanja oblikovali. V njihovem podjetju glavnino kadra predstavljajo zastopniki po vsej Sloveniji, jih je za izobraževanje motivirala časovna učinkovitost – izobraževanje poteka iz domače pisarne in zanj ni potrebna vožnja v Ljubljano; opazili so, da koncentracija skozi daljše lekcije pada, zato so jih razdelili na več 20-minutnih e-delavnic.. Z natančnim spremljanjem in analizami so izobraževanja izpopolnili in dosegli več kot 85% uspešnost tovrstnih izobraževanj. 

    Motivacija zaposlenih je čustveno pogojena. 

    Željko Ćurić, direktor projektov O. K. Consulting je predstavil zanimiv paradoks slovenske organizacijske kulture. Čustva so načeloma vedno bolj negativno označena v primerjavi z razumom, ki je zelo dobrodošel v delovnem okolju. Vodja mora danes tako biti čustveno inteligentna oseba in v delovnem okolju v ljudeh prepoznati čustva in tiste vzgibe, na podlagi katerih bo gradil motivacijo, četudi se posameznik trudi, da čustev na delovnem mestu ne bi kazal. Motivacija zaposlenih je za vodjo zelo zahteven proces, saj mora v posameznikih prepoznati tisto, kar jih motivira, da pridejo v službo. 

    Finančna motivacija deluje le za del zaposlenih in je razmeroma kratkotrajna, še zdaleč pa ni edina odločujoča pri motivaciji zaposlenih. Zato je razumevanje želja in potreb zaposlenih še kako ključno za njihovo uspešnost in razvoj potencial.




    POGLEJTE ŠE
    VEČ ČLANKOV
    Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
    Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
    Raznolike generacije na delovnem mestu
    V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
    Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
    Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
    Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
    Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
    Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
    V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
    Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
    Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
    Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
    Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
    Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
    Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
    Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
    Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
    Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
    V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »