Kako ustvariti dobro blagovno znamko delodajalca? (2. del)
24. 04. 2012Slovar slovenskega knjižnega jezika (SSKJ) ugled opredeljuje kot: 'zelo dobro mnenje, ki ga ima več ljudi o kom zaradi njegovih lastnosti, dejanj'. V primeru uglednega podjetja z dobro oblikovano blagovno znamko delodajalca to pomeni, da je podjetje znano kot odličen delodajalec oz. odlično delovno mesto (ang. great placeto work) in kot izborni delodajalec (ang. employer of choice). Taka organizacija v primerjavi s konkurenco v svoje vrste z lahkoto pritegne primerne, ustrezne kandidate.
Kako oblikovati blagovno znamko delodajalca
Oblikovanje oz. ustvarjanje blagovne znamke delodajalca je dolgotrajen in kontinuiran proces. Dober ugled se ne oblikuje čez noč. Podjetje si mora znova in znova prizadevati, da na trgu dela ustvari zelo dobro mnenje o sebi.
Vzpostavljanje dobrega mnenja oz. grajenje ugleda pa pomeni skrbno premišljeno in načrtovano oblikovanje vseh oglasnih sporočil, ki se pojavljajo v medijih, skrbno oblikovanje vsebine in videza zaposlitvenih oglasov podjetja, vseh člankov v medijih, oblikovanje spletne strani podjetja, vseh sponzorstev podjetja in še bi lahko naštevali. Organizacija mora torej preudarno pretehtati, kako se želi prikazati v javnosti, in nato dosledno razvijati mnenje o sebi.
Seveda neka dosežena raven zelo visokega ugleda na trgu dela nikakor ne pomeni, da organizacija lahko zaspi na osvojenih lovorikah. Nikakor ne! Organizacija mora zmeraj biti usmerjena v prihodnost in podreti mostove, ki vodijo v preteklost. Stik s preteklostjo je dopuščen le do tolikšne mere, kolikor se veže na vzdrževanje in nadgrajevanje osvojenih kakovosti.
Z drugimi besedami: dober ugled oz. dobro razvito blagovno znamko sebe kot delodajalca mora organizacija negovati kot punčico svojega očesa – dan za dnem, znova in znova. To je proces, ki se nikoli ne konča. S tovrstnim premišljenim pristopom pa se organizacija slej ko prej oblikuje v »limanice«, na katere se »lovijo« najustreznejši kandidati za zaposlitev.
Značilnosti kakovostnega procesa oblikovanja blagovne znamke (BZ) delodajalca
– Dobro oblikovana BZ delodajalca mora pri kandidatih za zaposlitev sprožiti intelektualno radovednost in potrebo po takojšnji »akciji«. Pri potencialnih sodelavcih morate vzbuditi željo po tem, da obiščejo vašo spletno stran, da kogar koli, ki vas pozna, povprašajo o mnenju o vas, da se javijo na vaš oglas ali se vam celo sami ponudijo za delo.
– BZ delodajalca se mora dotakniti posameznikovega uma, srca in predvsem njegovih sanj – promovirati se morate kot takšno delovno okolje, o kakršnem je nekdo le sanjaril.
– To, s čimer se kot delodajalec predstavljate navzven, mora nujno biti v skladu z občutenjem in doživljanjem vaših obstoječih zaposlenih.
– BZ delodajalca mora biti tudi v skladu z vsemi drugimi sporočili oddelka za korporativno komuniciranje (PR) in oglasi za storitve podjetja.
– Ponujati mora zelo mikaven razlog, da bo nekdo želel delati pri vas (npr. ste vodilni na svojem področju, oblikujete smernice, spreminjate svet in razmišljanje na nekem področju, ste zazrti v prihodnost ipd.)
– Dobro razvita BZ delodajalca mora dajati vtis, da je delati pri vas zabavno, izziv, nagrada za zaposlenega in da se ta vsak dan znova rad vrača na svoje delovno mesto.
– Sporočilo, ki ga kot delodajalec o svoji organizacijski kulturi, slogu vodenja podjetja, priložnostih, ki se ponujajo zaposlenim, projektih, ki tečejo pri vas, pošiljate navzven, mora dajati vtis, da je »vsakomur v ponos delati pri nas«.
– Premišljeno oblikovanje BZ delodajalca mora kandidata nekako »prisiliti« v to, da začne podjetje, v katerem je trenutno zaposlen, primerjati z vašim podjetjem.
– Vaši organizaciji nikakor ne sme manjkati nadvse privlačen slogan.
– BZ delodajalca mora kandidatom na trgu dela predstavljati miselni izziv in jih pripraviti do tega, da začnejo razmišljati o svoji prihodnji karieri.
POGLEJTE ŠE
Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »