Strinjam se Želim izvedeti več Zavrnem

    Kako postanete Top delodajalec?

    5. 07. 2012
    Ste ugleden delodajalec?

    Ste ugleden delodajalec?

    Podjetje, ki želi postati Top delodajalec, mora razumeti trenutno stanje na trgu dela. Prednosti podjetij niso več produkti in storitve – te je preprosto kopirati. Prednosti podjetij so poslovni procesi, blagovne znamke in seveda zaposleni. Vrednote zaposlenih se spreminjajo, generacije X in Y, ki počasi zavzemajo višja ter najbolj odgovorna delovna mesta v podjetjih, imajo drugačne preference delovnega okolja kot njihovi starši.


    Lojalnost podjetju in dolgotrajna zaposlenost sta stvar preteklosti. Zaposleni sedaj razmišljajo o tem, kaj jim bo podjetje v kariernem ter finančnem smislu ponudilo sedaj in ne čez pet let. Stopnja lojalnosti je nizka, po raziskavah Mojega Dela, bi 81 odstotkov tržnikov in kar 92 odstotkov IT-jevcev takoj zamenjalo delovno mesto, če bi prejeli dovolj dobro ponudbo.

    Bistvo blagovne znamke Top delodajalca predstavlja mentalno zadevo – kaj o nas kot delodajalcu menijo sedanji, pretekli in bodoči sodelavci. Predstavlja osebnost našega podjetja, za čem stojimo, kakšne so naše vrednote, kaj lahko iskalci dela pričakujejo od nas.

    Top delodajalec želi javnosti posredovati sporočilo, da je njegovo podjetje privlačno okolje za delo določene skupine ljudi, ki se ji izplača biti član njegove ekipe. Podjetje razume, da je Top delodajalec strategija, ki prihaja iz podjetja – da bomo privlačni delodajalec, morajo biti najprej naši sodelavci zadovoljni s svojim delovnim okoljem. Navzven reklamiramo samo to, kar bodočim sodelavcem lahko zagotovimo. Ko jih zaposlimo, ne kršimo naše psihološke pogodbe z njimi – v našem podjetju dobijo natanko to, kar je obljubljal naš oglas in naša blagovna znamka Top delodajalca.

    Postopek oblikovanja Top delodajalca v treh korakih

    Podjetje, ki namerava postati privlačen delodajalec, mora ugotoviti, katere so njegove prednosti kot delodajalec, te prednosti pokazati navzven in se neprekinjeno držati danih obljub kandidatom.

    1. Trenutno stanje; Kakšno je vaše podjetje kot delodajalec?
    Zanima nas, kakšna je trenutna delovna klima v našem podjetju. Kakšne so karakteristike sodelavcev, ki v našem podjetju najbolj prosperirajo in so najbolj uspešni? Kaj je za njih največja prednost dela v našem podjetju? V proces ugotavljanja trenutnega stanja vključimo vse nivoje sodelavcev. Ugotovimo, kaj je skupno našim najboljšim sodelavcem, kaj je za njih pomembno. Kaj je motilo dobre sodelavce, ki so zapustili naše podjetje?

    2. Komuniciranje; Oglaševanje kadrovskih potreb in komuniciranje s trgom dela.
    Ko vemo, kakšni kadri najbolj prosperirajo v našem podjetju, našo komunikacijo s trgom dela ustrezno prilagodimo. Če se izkaže, da večina sodelavcev našega podjetja ceni naš kakovosten program izobraževanja, možnosti dela v tujini in dobre možnosti napredovanja, potem te prednosti vključimo v našo komunikacijo s trgom dela. Pritegniti želimo namreč kandidate, ki se bodo hitro vključili v naše delovno okolje in ki, seveda, ustrezajo zahtevam delovnega mesta. Bolj, kot je kandidat kompatibilen z našim trenutnim timom, lažje in hitreje bo začel podjetju ustvarjati vrednost.

    3. Konsistenca; Konsistenca naših obljub in delovnega okolja.
    Podjetje, ki med svojo komunikacijo s trgom dela in delovnim okoljem, ki ga ponuja, ne zagotavlja konsistence, ne more biti Top delodajalec. Ko neko osebo zaposlite, morate poskrbeti, da delovno okolje in delo ustrezata obljubi, ki jo je oseba prejela prek vaših zaposlitvenih oglasov in komunikacije z vami. Vaša blagovna znamka dobrega delodajalca bo privlačila prave ljudi v vaše podjetje in jih v njem obdržala le, dokler boste svojo blagovno znamko prikazovali tako znotraj podjetja kot tudi zunaj njega. Če vaši zaposleni nimajo odličnih izkušenj z vami kot delodajalci, potem se na trgu dela ne morete uveljaviti kot Top Delodajalec.

    Kot je rekel David Ogilvy, oglaševalska legenda, nič ne uniči ugleda delodajalca hitreje kot odlično delo pri promoviranju delovnega mesta, čigar obljub ne izpolnimo. Podjetja, ki se predstavljajo kot dober delodajalec, čeprav to v resnici niso, se srečajo z jeznimi in ciničnimi (nekdanjimi) delavci. Ti so prav veseli, da lahko vašemu oglaševanju delovnih mest in podjetja kot dobrega delodajalca nasprotujejo z bolj učinkovitim oglaševanjem od ust do ust, podajanjem svojih mnenj po spletnih zaposlitvenih forumih itd.

    Kako preverite, ali ste Top delodajalec?
    Predstavljajte si, da ste prisotni na zaposlitvenem sejmu. Vaše podjetje na stojnici ne predstavljajo sodelavci iz HR-ja ali marketinga, ampak naključno izbrani sodelavci iz proizvodnje, računovodstva itd. Ti vaši sodelavci brez nadzora komunicirajo z obiskovalci, ki se ustavijo na vaši stojnici.

    Kakšen vtis naredijo vaši sodelavci na obiskovalce? Govorijo o svojem delodajalcu in delovnem mestu z navdušenjem ter to prenesejo naprej? So stoični in pasivni, ko govorijo o svojem delodajalcu ter s tem odganjajo potencialne iskalce stran od vašega podjetja? Se zamislijo nad svojim delovnim mestom in se sprašujejo, kaj iščejo na sedanjem delovnem mestu?

    Vaši sodelavci so najboljši pokazatelj stanja vašega podjetja kot delodajalca. Manj navdušenja, kot ga kažejo za delo v vašem podjetju, nižje kotirate na lestvici delodajalcev in težje boste pridobivali nove sodelavce.




    POGLEJTE ŠE
    VEČ ČLANKOV
    Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
    Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
    Raznolike generacije na delovnem mestu
    V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
    Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
    Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
    Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
    Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
    Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
    V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
    Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
    Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
    Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
    Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
    Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
    Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
    Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
    Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
    Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
    V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »