Strinjam se Želim izvedeti več Zavrnem

    Kako najti dobre tržnike? (2.del)

    30. 01. 2012
    Image
    Prejšnji teden smo spoznali, zakaj nekateri najboljši tržniki na drugem področju ne prodajajo tako dobro, kaj vključuje proces prodaje in zakaj moramo prodajni proces dobro poznati. Tržniki so nedvomno najbolj nepogrešljiv člen vsakega podjetja, ki želi dobro prodati svojo storitev ali pa jo še razširiti. Kadroviki se vedno znova srečujejo s problemom zaposlovanja novih tržnikov. Kako jih prepoznati in katere so njihove lastnosti, pa v nadaljevanju.

    Kako lahko prepoznamo dobre tržnike? 
    Ko iščemo dobrega tržnika, nas prvenstveno zanima njegova mentalna naravnanost – njegov 'mind set'. Zna pravilno razmišljati? Ali razume, da bo prodaja uspešna samo, če bo kreiral pravo prodajno okolje za prodajo? Se zaveda, kaj mora pripraviti, preden se loti kontaktiranja strank? Zna analizirati lasten prodajni pristop in produkt, ga primerjati s konkurenco in najti tiste lastnosti našega produkta, ki mu dajo dovolj prodajne prednosti, da lahko uspešno zaključi prodajo? Zna iskati potencialne nove prodajne kanale in izboljšati obstoječe? 

    Dober tržnik se zaveda, da je velik del končne prodaje skrit v pristopu k prodaji. Ne bo brezglavo ponavljal en prodajni proces, če vidi da ne prinaša zadovoljivih rezultatov, ampak se bo ustavil, premislil postopek prodaje, ga preoblikoval in poskusil nove prodajne pristope. 

    Lastnosti dobrih tržnikov 
    Dobri tržniki imajo določene skupne lastnosti ne glede na to, v katerih podjetjih/kakšne produkte prodajajo: 

    1. Znajo hitro vzpostaviti dober odnos – so zabavni, prijetni sogovorniki, poslušajo stranke, zapomnijo si stvari, ki so strankam pomembne. So energični, njihova pozitivnost izžareva iz njihovega obnašanja in govora. 

    2. So ciljno naravnani – vedo, kaj so njihovi cilji in kako jih doseči. Znajo upravljati s svojim časom in določiti prioritete svojega dela. So vztrajni in konsistentni pri doseganju svojih ciljev. 

    3. Znajo vzdrževati stike s strankami – zavedajo se, da je večina prodaj dosežena šele po večkratnem komuniciranju s stranko in v nekaj mesecih (letih) od prvega kontakta. Zato znajo ostajati v stikih s stranko in stalno poglabljati medsebojni odnos. Vedo, da ljudje kupujemo od ljudi, ki jih poznamo in so nam všeč, zato želijo ustvariti čim boljši odnos s stranko.
     
    4. Rešuje probleme stranke – njegova motivacija je s prodajo rešiti problem stranke – zna poslušati stranko, analizirati njene probleme in poiskati rešitev zanje. 

    5. Štiri prepričanja dobrega tržnika – dober tržnik verjame: 
    a. Vase, 
    b. v svoje podjetje, 
    c. v svoj produkt, 
    d. da bo stranka z nakupom njegovega produkta pridobila – bo na boljšem kot pred nakupom.

    6. Investirajo vase – zavedajo se, da se morajo nenehno izpopolnjevati v prodaji in spremljati novosti v svoji industriji, če želijo uspešno opravljati svoje delo. V izpopolnjevanje so pripravljeni vlagati svoj denar in svoj čas. Zanima ga osebna rast, nenehno išče nove načine prodaje in nove prodajne pristope. 

    Največja kvaliteta tržnika 
    Večinoma trženje v podjetjih poteka po principu – tržnik dobi prodajne materiale in listo (potencialnih) strank. Tržnik se loti dela in kontaktira stranke. Če prodaja ne gre, tržnik prekontaktira še več strank. Dodatni trud pogosto ne prinese vidnejšega dodatnega uspeha. 
    Dober tržnik je sposoben analize svojega dela. Kadar mu prodaja ne gre, se je sposoben ustaviti in analizirati potencialne probleme slabe prodaje: 

    - Problem je v produktu – je produkt dober / primerljiv s konkurenco? Ali stranka z njim dobi koristi, ki jih je pričakovala? 

    - Problem je v meni – uporabljam pravi pristop, prave prodajne kanale? Predstavljam prave koristi strankam? Kontaktiram prave potencialne stranke? 

    - Problem je v pristopu – je produkt pravilno zapakiran, smo našli prave unikatne prednosti produkta in privlačne prodajne ponudbe? Uporabljamo prave prodajne kanale? Smo svoj produkt dovolj distancirali od konkurence, tako da potencialne stranke vedo, kaj je pri nas boljšega, bolj uporabnega, privlačnejšega? 

    Pogoste napake pri kadrovanju tržnikov 
    Podjetja v procesu zaposlovanja novih tržnikov pogosto napravijo katero izmed naslednjih napak: 
    1. Naša industrija je specifična – potrebujemo tržnika s specifičnimi preteklimi delovnimi izkušnjami iz naše industrije. Dober delodajalec se zaveda, da zaposlovanje dobrih tržnikov pomeni iskanje kandidatov s pravimi vrednotami, motivacijo, ustreznimi prodajnimi kompetencami, ustrezno osebnostjo, sposobnostjo empatije, sposobnostjo vključevanja v delovno okolje podjetja in ne nujno z izkušnjami iz naše industrije. Ustreznega kandidata namreč lahko naučimo specifike naše industrije, obratno pa je veliko težje – osebo, ki pozna našo industrijo, naučiti pravega prodajnega razmišljanja in sposobnosti prodajanja. 

    2. Prvi vtis ni vse – če prvo srečanje s kandidatom na nas ne pusti vtisa, to še ne pomeni, da bi bil kandidat slab tržnik. Včasih se lahko zgodi obratno – kandidat pusti 'predober' prvi vtis, kar nujno ne garantira njegove prodajne uspešnosti. Naša končna ocena primernosti kandidata bi morala biti sestavljena iz našega vtisa o kandidatu, njegovih preteklih delovni uspehov in rezultatov psihometričnih testiranj. 

    3. Zaposluje naj prava oseba – prodajnika bi morala zaposliti oseba, ki se spozna na celoten proces prodaje v podjetju – samo ta oseba natančno ve, kaj delo dejansko zahteva in kakšne osebnostne lastnosti in veščine mora imeti primeren kandidat. 

    Aleš Zaletel, Mojedelo.com 

    Imate tržnika z dobrim potencialom? Bi želeli, da ga hitro razvije, vam nosi več denarja, hkrati pa mu želite dokazati, da ima prihodnost v vašem podjetju? Potem ga vključite v program 100 Top tržnikov. Slovenski marketinški guru Aleš Lisac v sodelovanju z MojeDelo.com pripravlja intenzivni 3-mesečni program celovitega usposabljanja tržnikov. S prakso in teorijo nabit program bo oblikoval odlične tržnike! 

     

    Brezplačna predstavitev programa 100 top tržnikov bo v sredo 29. februarja 2012 v Ljubljani. Več na trening.mojedelo.com




    POGLEJTE ŠE
    VEČ ČLANKOV
    Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
    Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
    Raznolike generacije na delovnem mestu
    V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
    Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
    Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
    Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
    Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
    Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
    V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
    Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
    Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
    Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
    Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
    Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
    Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
    Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
    Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
    Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
    V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »