10 psiholoških vlog na delovnem mestu
4. 01. 2023
Ljudje v življenju prevzemamo socialne vloge, ki jih glede na zahteve okolja in na podlagi naših osebnostnih karakteristik oblikujemo sami. Vloga očeta in mame je privzeta z momentom rojstva otroka, odvisno pa je od našega partnerskega odnosa, naših izkušenj, naše vzgoje in marsičesa drugega, kako bomo odigrali to vlogo. Enako velja za naše vloge v delovnem okolju. V nadaljevanju si bomo pogledali 10 psiholoških vlog, ki jih lahko prepoznamo v delovnem timu.
Kaj so psihološke vloge?
Vloga posameznika je vsota pričakovanih vedenj. Naše vedenje in mišljenje, ki sta povezana z našo pozicijo, sta izrednega pomena za uspešnost na delovnem mestu. Pri tem jasno ločimo formalne in neformalne vloge. Formalne so tiste, ki so nam dodeljene, so jasno prepoznane in določene. Tu govorimo o samem delovnem mestu, naši formalni poziciji v podjetju. Prepoznavamo pa tudi neformalne vloge, ki niso jasno dodeljene, vendar se naredijo v timu posameznikov in jih lahko prepoznamo. Psihološke vloge spadajo pod neformalne vloge, ki jih posamezniki prevzamejo za lastno boljše delovanje v timu, kar lahko doprinese našemu timu, lahko pa se pojavijo tudi nekoristni aspekti določenih vlog.
Katere psihološke vloge poznamo?
Obstaja veliko teorij in raziskav na temo psiholoških vlog, ki jih ljudje zavzemamo v različnih socialnih okoljih. V nadaljevanju vam predstavljamo povzetek 10 psiholoških vlog, po več avtorjih, ki se lahko pojavljajo na delovnem mestu. Za vsako vlogo bomo opisali koristne in nekoristne lastnosti le-te.
Zakaj je razumevanje psiholoških vlog pomembno za nas ali za naš tim?
Vsak tim za dobro delovanje potrebuje posameznike, ki prevzemajo različne vloge. Pri tem ima eno psihološko vlogo več oseb in hkrati lahko ena oseba več prevzema več psiholoških vlog. Vsaka vloga ima koristne in nekoristne lastnostni. Včasih je lahko kakšnih vlog preveč, včasih pa nam kakšna vloga manjka. Zaposleni velikokrat avtomatično prevzamejo vloge, ki so jim osebnostno blizu. Lahko pa tu pride do konflikta med sprejemanjem formalnih in neformalnih vlog. Če zaposleni določene vloge ne sprejme, formalne ali neformalne, se tu lahko pojavi občutje nelagodja, nejevolja, konflikti, distanciranje od tima in podobno. Zato je pomembno, da zaposlenemu nudimo okolje, v katerem se lahko poistoveti z vlogami, ki so mu osebnostno blizu in se tako dobro počuti na delovnem mestu in v timu, kjer deluje.
S pomočjo razumevanja psiholoških vlog lahko določimo ustrezno vlogo posameznika v timu. Ta spoznanja lahko uporabimo za razporejanje kadrov ali karierno svetovanje. Poleg tega lahko zmanjšamo razhajanja v samopercepciji ter ocenami drugih. Vlogo, ki smo jo dodelili dolečenemu zaposlenemu, lahko uporabimo za svetovanje za bolj učinkovito rabo spretnosti znotraj tima ter nadgradimo učinkovitost tima. Pomemben pa je tudi za prepoznavanje potreb po treningu in razvoju. Razumevanje vlog celotnega tima pa nam lahko služi kot osnova za načrtovanje teambuildinga za boljšo izrabo virov članov tima. Te informacije nam služijo za gradnjo tima. Identificiramo lahko pomanjkljivosti tima, informacije pa nam lahko služijo tudi za reševanje konfliktov in gradnjo odnosov znotraj tima.
Kajti, če smo vsi zadovoljni z vlogami in se v timu prepozna pomembnost vsake vloge se močno poveča kohezivnost in povezanost tima, ki tako preide v fazo učinkovitega delovanja.
Aleš Vičič, poslovni in športni psiholog
KADROVANJE
Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
KADROVANJE
Prenova pregledov uspešnosti - 5 ključnih skrivnosti in kako jih popraviti
KADROVANJE
Mreženje, motivacija in nove ideje: prednosti HR dogodkov v živo
KADROVANJE