Strinjam se Želim izvedeti več Zavrnem

    Prenova pregledov uspešnosti - 5 ključnih skrivnosti in kako jih popraviti

    26. 11. 2024
    Image

    So pregledi uspešnosti še vedno učinkoviti? 
    Vsako leto ogromno denarja izkopni v tradicionalnih postopkih upravljanja uspešnosti, vendar rezultati pogosto niso v skladu s pričakovanji. Čeprav je cilj teh pregledov zagotavljanje povratnih informacij, izboljšanje uspešnosti zaposlenih in usklajevanje njihovih dosežkov z organizacijskimi cilji, mnogi rezultati kažejo na potrebo po spremembah. 

    Ena izmed največjih težav je, da pregledi, ki so nastali v preteklem obdobju, niso več primerni za današnji način dela. Danes je delo bolj sodelovalno, pogosto poteka na daljavo in vključuje kompleksne, prepletene naloge, ki jih ni mogoče meriti na tradicionalen način. 

    5 skrivnosti pregledov uspešnosti in kako jih popraviti:
    1. Ocene vodij so pristranske: raziskave kažejo, da so ocene vodij pogosto subjektivne in temeljijo na osebnih prepričanjih ali pristranskostih, ne pa na dejanskih rezultatih. To pomeni, da lahko najboljši talenti ostanejo neopaženi, ker niso vidni skozi oči njihovih neposrednih nadrejenih. 
    Rešitev: implementacija objektivnih podatkov, kot so povratne informacije sodelavcev ali podatki o sodelovanju v ekipah, lahko zmanjša pristranskost pri ocenjevanju. 

    2. Vodje ne berejo samoocen: zaposleni pogosto vlagajo veliko truda v pisanje samoocen, da bi svojim nadrejenim pomagali razumeti svoje prispevke. Vendar raziskave kažejo, da vodje običajno berejo te samoocene le 8 sekund. To pomeni, da lahko pomembne informacije in vpogledi, ki jih zaposleni ponujajo, ostanejo neopaženi. 
    Rešitev: spodbudite vodje, da si vzamejo čas za podrobno pregledovanje samoocen. Prav tako uvedite sistem, kjer se povratne informacije zbirajo in obdelujejo bolj smiselno. 

    3. Talent sledi zakonu moči, ne pa zvončasti krivulji: pregledi uspešnosti pogosto ne prepoznajo najboljših zaposlenih, ki ustvarjajo največji vpliv. Namesto tega ocene običajno sledijo statičnemu modelu, ki ne odraža resničnega prispevka ključnih igralcev. 
    Rešitev: zavedati se morate, da 10-20% zaposlenih ustvarja večino vrednosti za podjetje, zato uvedite sisteme, ki prepoznajo in nagradijo te ključne posameznike. 

    4. Napredovanje je pogosto odvisno od vpliva vodje, ne od rezultatov: v mnogih organizacijah napredovanje ni nujno povezano z dejanskimi dosežki zaposlenega, ampak z vplivom, ki ga ima njihov vodja v procesu odločanja o napredovanjih. 
    Rešitev: povečajte transparentnost v postopkih napredovanja. Uvedite sistem, kjer se upoštevajo dejanski rezultati in vpliv zaposlenega na dosego poslovnih ciljev. 

    5. Samopromotorji napredujejo, ker imajo vodje vso moč: v globalnih in matričnih organizacijah ni vedno mogoče, da vodja spremlja popolnoma vsak projekt, ki ga vodi njihov zaposleni. Če delo poteka izven njihovega nadzora, se lahko pomemben prispevek prezre, če ta ni del rednega pregleda uspešnosti. 
    Rešitev: zagotovite, da se povratne informacije zbirajo iz različnih virov, vključno s sodelavci, in ne samo od neposrednega nadrejenega. S tem boste pridobili širšo sliko o dejanskem prispevku posameznika. 


    Akcijski načrt za izboljšanje pregledov uspešnosti 
    Po tem, ko smo razkrili težave, ki jih prinašajo tradicionalni pregledi uspešnosti, je čas, da se osredotočimo na rešitve, ki bodo dejansko prispevale k rasti in razvoju zaposlenih. Tukaj so ključni koraki za prenovo sistema pregledov uspešnosti v vaši organizaciji: 

    1. Uporaba naprednih orodij za analizo omrežij (Organizational Network Analysis): organizacijska analiza omrežij (ONA) omogoča boljše razumevanje interakcij med zaposlenimi, njihovih povezav in vpliva znotraj organizacije. Ta pristop pomaga prepoznati skrite talente in sodelavce, katerih prispevek bi sicer ostal neopažen. 

    2. Redno izvajanje analiz omrežij: z uporabo napredne analitike, ki temelji na podatkih o sodelovanju in interakcijah med zaposlenimi, lahko bolje razumete, kdo dejansko ustvarja vrednost in kako se izvaja delo v kolektivnem okvirju. 

    3. Prehod na pregled uspešnosti, ki vključuje kolektivni prispevek: osredotočite se na timsko sodelovanje, ne toliko na dosežke posameznikov, in vpliv zaposlenih v širšem kontekstu podjetja. Uvedite metrike, ki merijo uspešnost na temelju sodelovanja in medsebojnega vpliva. 

    4. Implementacija anonimnih povratnih informacij: anonimne povratne informacije od sodelavcev lahko pomembno izboljšajo točnost pregledov uspešnosti. Uvedite mesečne ankete, ki zagotavljajo vpogled v način dela, področja za izboljšanje in priložnosti za rast. 

    5. Uporaba podatkov tretjih oseb: za bolj objektivne ocene vključite podatke iz drugih virov (npr. povratne informacije sodelavcev, analiza omrežij). S tem zmanjšate pristranskost, ki jo lahko povzroči omejen vpogled vodje. 

    Prenova sistema pregledov uspešnosti je priložnost za gradnjo bolj produktivnega, vključujočega in pravičnega okolja. S prilagoditvijo postopkov, ki upoštevajo dinamičnost sodobnega dela, boste ustvarili sistem, ki ne bo le zaznal uspeha zaposlenih, ampak ga bo tudi nagradil na način, ki spodbuja nadaljnjo rast in zvestobo. 




    POGLEJTE ŠE
    VEČ ČLANKOV
    Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
    Funkcionalnost omogoča pretvorbo različnih vrst dokumentov v strukturirana izobraževanja. To podjet... več »
    Raznolike generacije na delovnem mestu
    V sodobnih delovnih okoljih se vse pogosteje srečujemo z izzivom generacijske raznolikosti. Organiz... več »
    Til Lajovic, direktor FirstClass, kadrovsko svetovanje d.o.o.
    Tokrat je svoj pogled z nami delil Til Lajovic, direktor podjetja FirstClass, ki deluje na področju... več »
    Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
    Ta mesec posebej izpostavljamo izobraževanja in program Akademije znamke delodajalca, ki vam bodo p... več »
    Psihološka varnost na delovnem mestu – ključ do inovativnosti in zavzetih zaposlenih
    V sodobnem svetu, kjer se trg dela hitro spreminja, digitalizacija narekuje tempo in generacije zap... več »
    Znamka delodajalca: zakaj je pomembna in kako jo graditi?
    Vse več podjetij se zaveda, da uspeh ni odvisen le od izdelkov ali storitev, temveč predvsem od lju... več »
    Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
    Z razvojem naprednih funkcionalnosti na področju umetne inteligence in avtomatizacije v Akademiji M... več »
    Postanite strokovnjak za znamčenje delodajalca - pridružite se Akademiji znamke delodajalca
    Se soočate z izzivom, kako privabiti in zadržati najboljše talente? Želite postaviti trdne temelje ... več »
    Leto 2025: Kako bo prihodnost izobraževanja oblikovala vaše zaposlene?
    Predstavljajte si svet, kjer zaposleni ne iščejo izgovorov za odlašanje z izobraževanjem, ampak se ... več »
    Anisa Faganelj, vodja kadrovske službe v Incom Leone d.o.o.
    V prvem letošnjem kadrovskem intervjuju smo se pogovarjali z Aniso Faganelj, vodjo kadrovske službe... več »