Ali bo e-izobraževanje izpodrinilo klasično izobraževanje?
22. 04. 2022
Pandemija je začasno povsem izpodrinila izobraževanja v živo. Če pogledamo naprej, opazimo, da postaja prihodnost vedno bolj digitalno usmerjena. Zaposleni na področju HR in razvoja zaposlenih se po vsem svetu ukvarjajo z novimi načini izobraževanja zaposlenih in iščejo možnosti, kako olajšati prehod s klasičnega v digitalno okolje.
Poslovni načrt preoblikujte v načrt kadrovskih potreb
Prehod v digitalno okolje se je na začetku pandemije najprej pokazal v izvedbi sestankov na različnih spletnih aplikacijah. V zadnjem času pa se pojavljajo vprašanja, kako na dolgi rok zagotoviti tudi učenje zaposlenih na primeren in učinkovit način.
Ali to pomeni, da se moramo posloviti od izobraževanja v živo?
Spremenjen način izobraževanja nas sili v pogosto uporabo novih tehnologij. Spletna izobraževanja so začasno povsem nadomestila izobraževanja v živo, ostale vrste e-izobraževanja pa uspešno dopolnjujejo izobraževanja na spletu. Učinkovito e-izobraževanje je odličen način, kako dopolniti klasična izobraževanja.
Prednosti e-izobraževanja za podjetje so:
- nižji stroški,
- hitrejša organizacija in izvedba,
- izobraževanja se lahko udeleži več udeležencev hkrati, vsak pa si izoblikuje svoj učni načrt popolnoma individualno, glede na ostale obveznosti,
- e-izobraževanje je prilagojeno prostorskim in časovnim omejitvam,
- dostopnost do e-vsebin je kjerkoli in kadarkoli,
- informacije so zbrane na enem mestu.
Vodjem učnega procesa e-izobraževanj omogoča:
- možnost hitrega in enostavnega posodabljanja vsebin,
- samostojne izdelave vsebin,
- priprave individualnih učnih načrtov za zaposlene,
- pregled nad učenjem zaposlenih,
- testiranje njihovega znanja in izdelavo poročil.
E-izobraževanje je hitro, učinkovito, zaposleni lahko hkrati dela in se uči, prilagojeno pa je tudi njegovim prostorskim in časovnim omejitvam. Uporabnik lahko dostopa do e-vsebin kjerkoli in kadarkoli, izbira in prilagaja si lasten tempo izobraževanja. Zaposleni se lažje navadijo na samostojno učenje in krepijo samodisciplino.
E-izobraževanje omogoča zaposlenim:
- neomejeno dostopnost do vsebin,
- informacije imajo zbrane na enem mestu,
- vsebina je aktualna in se sproti popravlja ter redno posodablja.
Zaposlenim se z uporabo e-izobraževanja izboljšajo digitalne kompetence, poveča se zavzetost, učinkovitost in produktivnost.
Poznamo več oblik e-izobraževanj, ki jih lahko med seboj kombiniramo:
- Mikro učenje se nanaša na pridobivanje znanja v manjših »odmerkih«, tako da je vsebina enostavna za razumevanje in še lažja za pomnjenje, vsebine pa si zaposleni lahko lažje ogleda med delovnim časom. Tako prihrani tudi na času.
- Video učenje je pomembna učna metoda, ki je dinamična, njegova vsebina pa je zanimiva in zabavna. Video učenje je najpogosteje uporabljena in najbolj iskana oblika e-izobraževanja.
- Mobilno učenje pomeni svobodno izbiro učenja – zaposleni se lahko sam odloči, kdaj in kje se bo izobraževal. Mobilno učenje je v kombinaciji z video učenjem najbolj učinkovito.
Za največji učinek je priporočljivo kombinirati več vrst e-izobraževanj, saj bodo le tako vsebine za uporabnike zanimive in si jih bodo lažje zapomnili.
Kombiniramo lahko:
- izobraževanje v živo v e-učilnici,
- razlage in naloge na webinarju,
- e-preizkuse znanja,
- oglede posnetkov in druge učne vsebine, za katere presodimo, da bodo motivirale zaposlene in jim dale znanje, ki ga potrebujejo za uspešno delo.
Na trgu so različni portali za e-izobraževanje, ki so v veliko pomoč tistim, ki v podjetjih načrtujejo e-izobraževanja za zaposlene.
Dobro moramo poznati vsebino ter razumeti portal, ki je namenjen e-izobraževanju, vedeti moramo, kaj si želimo z e-izobraževanjem zaposlenih doseči, prilagoditi pa je treba tudi informacijsko komunikacijsko tehnologijo, da bo uporaba portala za e-izobraževanje lažja in da bo izobraževalna izkušnja za zaposlene prijetna.
Uporaba portala naj bo za zaposlene enostavna, pregledna, omogoča pa naj jim učinkovito personalizirano učno izkušnjo. Portal za e-izobraževanje naj vam olajša in izboljša proces e-izobraževanja v podjetju, zaposlenim pa omogoči stalen učni razvoj.
Ne glede na vzroke za prehod s klasičnega izobraževanja na e-izobraževanje – naj bo to pandemija ali zmanjševanje stroškov – e-izobraževanje je prihodnost. Verjetno ne bo nikoli povsem izpodrinilo izobraževanja v živo, saj je socialna interakcija pomembna. A fizična prisotnost ni več pogoj. Tehnologija napreduje in išče vedno nove načine, kako se lahko ljudje srečujemo, komuniciramo in delamo.
Treba je samo izbrati najboljši način, da bodo uporabniki e-izobraževanj dobili tisto, kar želijo in potrebujejo. Če je ta korak uspešen, se bodo učinki pokazali tako na poslovnem področju, kot tudi na osebnem razvoju zaposlenih.
E-IZOBRAŽEVANJE
Kako v praksi preizkusiti funkcionalnost Pretvori iz dokumenta?
E-IZOBRAŽEVANJE
Ključ do uspešnega zaposlovanja in zadrževanja talentov
E-IZOBRAŽEVANJE
Pretvorba različnih tipov dokumentov v e-učenje z novo funkcionalnostjo Akademije MojeDelo.com
E-IZOBRAŽEVANJE