Nedžad Šarić, vodja izobraževalnega oddelka pri Grawe zavarovalnici d.d.
1.10.2024
V tokratnem intervjuju smo se pogovarjali z Nedžadom Šarićem, vodjo izobraževalnega oddelka pri zavarovalnici Grawe, ki je uspešno implementiral učinkovit učni načrt za zaposlene. Ta učni načrt ne samo, da spodbuja nenehno strokovno usposabljanje, ampak tudi omogoča boljše rezultate pri doseganju prodajnih ciljev. V pogovoru smo raziskali izzive pri oblikovanju učnih načrtov, ključne prednosti, ki jih ta prinaša, in pridobili koristne nasvete za vse, ki delajo na področju razvoja kadrov. Poleg tega smo se dotaknili tudi konkretnih izboljšav, ki jih je ta sistem prinesel zavarovalnici Grawe, ter pogledali, kaj je potrebno za uspeh pri izobraževanju zaposlenih.
1. Kako motivirate svoje zaposlene, da ostanejo angažirani in se redno udeležujejo predavanj?
Najprej naj povem, da pri nas izobraževanja potekata tako v živo kot tudi na spletni platformi GRAWE Akademije. Vsekakor je izziv doseči, da so zaposleni motivirani in da se redno izobražujejo. Tukaj gre za en proces, ki se nikoli ne neha in ga dosežemo v prvi vrsti z interakcijo in diskusijo med predavanji v živo, dajanjem priložnosti za vprašanja, izmenjavo mnenj in s praktičnimi vajami, ki spodbudijo vključenost. Ta model poskušamo prenesti tudi na spletna izobraževanja in moram reči, da se dobro obnese. Predavanja prilagajamo dejanskim potrebam zaposlenih in ustvarjamo teme, ki se nanašajo na njihove vsakdanje izzive in naloge, kar poveča občutek vrednosti pridobljenega znanja. Prav tako se trudimo ozavestiti zaposlene o pomembnosti izobraževanj za njihov osebni in poklicni razvoj ter pomembnosti za doseganje dolgoročnih ciljev podjetja.
Poleg vsega naštetega, se mi zdijo ključne povratne informacije glede napredka zaposlenih, zato izkoristim prav vsako priložnost in se na svojih predavanjih v živo dotaknem spletnih izobraževanj, pohvalim jih za njihov trud in zdi se mi, da jih na takšen način spodbujam, da ostanejo zavzeti. In še zadnji tudi zelo pomemben člen v verigi je zagotovo vodenje z zgledom. Vse vodje in nadrejeni aktivno sodelujejo v procesu izobraževanja, kar povečuje motivacijo, da tudi zaposleni storijo enako.
2. Kakšne konkretne rezultate ste dosegli z uvedbo učnega načrta? Ali lahko delite nekaj statističnih podatkov o izboljšavah?
Z uvedbo učnega načrta se je v prvi vrsti povečala angažiranost in motiviranost zaposlenih za udeležbo na izobraževanjih, kar je v nadaljevanju izboljšalo statistiko. Če govorimo o številkah je najbolj pomembna angažiranost in ta se je povečala za več kot 20% skupno, pri notranjih zaposlenih pa se je angažiranost povečala za več kot 30%. Prav tako so opazne izboljšave pri testih znanja, kjer udeleženci dosegajo nadpovprečne rezultate med 90 in 100%, kar dokazuje, da zaposleni dejansko posvečajo čas in vlagajo trud v izobraževanja.
3. Ali menite, da se je po uvedbi novega učnega načrta produktivnost vaših uporabnikov izboljšala za več kot 20 %?
Da.
4. Predstavljajte si, da udeleženec izobraževanja ne izpolnjuje pričakovanih rezultatov. Kakšne korake bi storili za izboljšanje njegovega napredka?
V takšnih primerih je ključnega pomena, kako hitro bomo odreagirali, naš reakcijski čas, torej kako hitro bomo ugotovili vzrok težave in kako bomo ukrepali. Prvi korak je ugotoviti ali so cilji in pričakovanja jasno opredeljeni ter razumljeni s strani zaposlenega. To je najlažje ugotoviti s pogovorom ena na ena, na katerem ugotovimo kakšne izzive ima pri osvajanju znanj, kar tudi še lahko ovira njegov napredek. Pomembno je, da razumemo s kakšnimi težavami in ovirami se sooča, s tem zgradimo most zaupanja, in seveda postavimo časovne okvirje za dokončanje izobraževanj. Ponudimo mu tudi podporo, če jo potrebuje in seveda podajamo povratne informacije in pohvale za dosežke. Zadnja rešitev je opozorilo na posledice, katere prinaša ne dokončanje izobraževanj.
5. Kateri je bil po vašem mnenju najbolj ključen trenutek pri razvoju učnega načrta, ki je močno vplival na uspeh vaših izobraževanj?
Sam učni načrt je postavil jasne cilje in pričakovanja, ki jih morajo zaposleni doseči in po mojem mnenju sta ravno organiziranost in sistematičnost prinesla največ izboljšav v izobraževalni proces. Še nekaj se mi zdi zelo pomembno in to je redno učenje, z implementacijo učnega načrta smo spremenili pogled zaposlenih na učenje in jih spodbudili k rednemu učenju.
Prav tako menim, da ni dovolj implementirati učni načrt ter pričakovati, da bo le ta vse popravil. Ključna se mi zdi tudi nadaljnja komunikacija v obliki povratnih informacij predvsem pohval zaposlenim za opravljena izobraževanja.
6. Kako usklajujete učni načrt s specifičnimi potrebami Grawe zavarovalnice, še posebej glede distribucije zavarovalnih produktov v skladu z direktivo (EU) 2016/97?
V osnovi je ideja spletnega izobraževanja ali spletne učilnice bila udejanjena s ciljem zadostiti zahtevam direktive o distribuciji zavarovalnih produktov. Zaradi stalnih sprememb na področju zakonodaje in tržnih zahtev, moramo pri GRAWE zavarovalnici slediti tem spremembam in jih implementirati v naša izobraževanja. Učni načrt je bil v bistvu nadaljevanje ali nadgradnja učnega procesa, s ciljem zagotovitve zahtevane kvote 15 ur letnega poklicnega izobraževanja zaposlenih, ki imajo licenco za opravljanje poslov zavarovalnega zastopanja in posredovanja. Da bi učni načrt ustrezno zadostil zahtevam direktive smo se pri GRAWE zavarovalnici odločili, da le ta vsebuje toliko izobraževanj, ki v primeru uspešnega zaključka vseh, zagotovi ustrezna dokazila in doseganje letne kvote izobraževanj. Učni načrt tako vsebuje izobraževanja iz dveh sklopov. Prvi je poznavanje zavarovalnih produktov, ki zaposlenim omogoča podrobne informacije o zavarovalnih produktih GRAWE, s poudarkom na njihovih lastnostih, prednostih in ustreznosti za različne profile strank. Drugi sklop je varstvo potrošnikov, ker direktiva zahteva visoko stopnjo zaščite potrošnikov, mora učni načrt vključevati etične smernice ter poudarjati integriteto v vseh fazah distribucije zavarovalnih produktov. Poleg tega zaposlene vključujemo v različna izobraževanja, katera organiziramo v živo za našimi ali zunanjimi predavatelji. S tem pristopom GRAWE zavarovalnica zagotavlja, da je učni načrt skladno prilagojen zakonodaji in poslovnim ciljem.
7. Kakšni so bili začetni izzivi pri implementaciji učnega načrta?
Uvajanje učnega načrta je zahtevalo veliko priprave in komunikacije. Najprej smo morali razumeti, kako bo ta načrt prispeval k našim ciljem, nato pa smo se soočili z izzivom priprave potrebnih vsebin in prilagoditve na novo izobraževalno platformo. Vendar pa je bil največji izziv vzpostaviti dobro komunikacijo z zaposlenimi in jih prepričati o pomenu nenehnega učenja. Samo z jasno komunikacijo in vključevanjem zaposlenih v proces smo lahko uspešno implementirali učni načrt.
8. Kaj bi svetovali strokovnjakom na področju razvoja kadrov ali v kadrovskih službah, ki morda oklevajo pri pripravi učnih načrtov? Kako pomembno je premagati ta strah za uspeh in učinkovitost izobraževanj?
Svet se hitro spreminja, še posebej na področjih digitalizacije in umetne inteligence. Tudi izobraževanje se mora prilagajati tem spremembam. Čeprav imajo tradicionalni pristopi svojo prednost, je pomembno, da tudi oddelki za izobraževanje in kadrovske službe nenehno iščemo nove pristope. Uvajanje učnega načrta je le en korak v tej smeri. Z njim si lahko poenostavimo delo in povečamo udeležbo zaposlenih na izobraževanjih. Zato je pomembno, da se ne bojimo sprememb in da čim prej začnemo uporabljati nove pristope.
9. Kaj je najbolj zabaven odziv, ki ste ga prejeli od uporabnikov glede vaših učnih vsebin?
Kar nekaj odzivov je bilo na temo opomnikov, v smislu vprašanj ali se lahko izklopijo in jih prejemam pogosto na seminarjih in delavnicah. Na eni izmed delavnic, se je oglasil zaposleni in je izpostavil težavo, ker nenehno prejema opomnike. Hitro se mu je priključilo še nekaj drugih, in se je razvila kratka debata. Sem poslušal do konca in za nasmehom nadaljeval: "Seveda, se lahko izklopijo! Obstaja sicer samo en način, in ta je, da čim prej uspešno zaključite dodeljena izobraževanja." Vsi smo se skupaj nasmejali ob tej nekoliko šaljivi, a učinkoviti rešitvi.
10. Če bi morali opisati svoj učni načrt kot filmski žanr, kateri bi to bil in zakaj?
Zagotovo bi ga opisal, kot kombinacijo dveh žanrov: akcije in romantike. Zakaj oboje? Zato, ker oba žanra dajeta pozitivno konotacijo na učenje in jih lahko povežemo s pozitivnimi čustvi in izkušnjami. Učni načrt z novimi in drugačnimi vsebinami prepreči monotonost v izobraževanju ter zagotavlja dinamiko izobraževanj skozi celo leto. Poleg tega se zaposleni soočajo za različnimi izzivi pri pridobivanju novih znanj in spretnosti. Premagovanje teh ovir pa jim daje občutek zadovoljstva in dosežka- čista akcija. Uspešno izveden učni načrt prinaša pozitivne rezultate, kot so izboljšano znanje zaposlenih, večja produktivnost in zadovoljstvo strank. Zaposleni, ki uspešno zaključi učni načrt, je junak v romantičnem filmu, saj je dosežen cilj običajno sprejet z velikim zadovoljstvom in srečo.
INTERVJUJI
Aleksandra Logar, vodja kadrovske službe v Plastiki Skaza d.o.o.
INTERVJUJI
Tomaž Jeraj, vodja Službe za zaposlene, procese in organizacijo v Deželni banki Slovenije d.d.
INTERVJUJI
Moč človeške izkušnje v središču 20. jubilejne konference Moje HR Delo 2024
INTERVJUJI