KADROVANJE

Management ZOO - Katera žival ste vi?

4.3.2024


Izogibanje strupenim ljudem je pomembno za uspeh vašega podjetja ali ekipe, saj njihova prisotnost povzroča negativno delovno okolje, zmanjša produktivnost in ovira dosego ciljev. Strupeni ljudje pogosto širijo negativnost in konflikte, kar lahko vodi v razdor med sodelavci ter zmanjša motivacijo in angažiranost.

Zato je pomembno, da organizacija aktivno prepoznava in obravnava strupene vzorce v komunikaciji in vedenju ter vzpostavlja mehanizme za njihovo obvladovanje in preprečevanje. 

»Populacijo« v podjetjih bi lahko opisali s pomočjo desetih živalskih (ang.) imen. Zanimivo je, da gre tukaj za več kot le akronime. V večini primerov se žival kar dobro ujema s tem kar predstavlja.

Prepoznate med sodelavci katero od teh 10 vrst? Prepoznate katere lastnosti tudi pri sebi? Dobrodošli v našem živalskem vrtu, kjer najdemo naslednjih 10 osebnostnih lastnosti, »naslednjih 10 živali«.

HiPPO (povodni konj) – Highest Paid Person’s Opinion 
Najbolje plačana oseba je pogosto v vlogi odločevalca kar lahko zmanjša motivacijo in angažiranost drugih članov ekipe, saj se počutijo prezrte ali nepomembne. Ta pojav lahko privede do ignoriranja boljših idej ali rešitev drugih članov ekipe, ki imajo morda več znanja ali izkušenj na določenem področju. Ko se odločitve v organizaciji preveč zanašajo na mnenje najbolje plačane osebe, ne glede na dejanske podatke ali izkušnje, takrat se začne rušiti zaupanje v ekipi in upadati delovna vnema.

ZEBRA (zebra) – Zero Evidence But Really Arrogant 
Oseba, ki kljub pomanjkanju dejanskih dokazov ali podatkov trmasto vztraja pri svojem mnenju ali stališču. Ta oseba je pogosto nagnjena k aroganci in ne mara sprejemati nasvetov ali kritike kar lahko povzroči težave v timskem delu ali pri sprejemanju kakovostnih odločitev. Njena aroganca lahko ustvari negativno delovno okolje, kjer se drugi člani ekipe počutijo nesprejete ali nemočne kar negativno vpliva na produktivnost in uspešnost projekta.

WOLF (volk) – Working On the Latest Fire 
Zaposleni, ki se nenehno ukvarja s trenutno urgentno situacijo ali težavo, namesto da bi se osredotočil na dolgoročne cilje ali strategije. Ta oseba je pogosto v stalnem stanju stresa ali panike, saj vedno znova rešuje le trenutne težave, ne pa tudi njihovih korenin ali vzrokov. Nenehno gaženje na požarih lahko vodi v občutek stalne izgorelosti in pomanjkanja napredka, saj se energija in čas porabita za reševanje istih težav, namesto da bi se ukvarjali z dolgoročnimi rešitvami.

RHINO (nosorog) – Really Here In Name Only 
Nosorog označuje osebo, ki je sicer prisotna v organizaciji ali timu, vendar nima dejanskega prispevka ali vloge pri delu ali odločitvah. To lahko povzroči občutek nevrednosti ali neuporabnosti pri drugih članih ekipe, saj se počutijo da nosijo breme dela ali odgovornosti, medtem ko je RHINO le »prazen plačanec«. Ta pojav lahko vodi v nezaupanje vodstva ali v nezmožnost učinkovitega sodelovanja in komunikacije v timu.

SEAGULL (galeb) – Senior Executive that Always Glides in, Unloads and Leaves Loudly 
Višji izvršni delavec ali vodja, ki redno pride v organizacijo, da bi izrazil svoje mnenje ali podal navodila, vendar se ne ukvarja s posledicami ali izvajanjem teh odločitev. Ta oseba je pogosto nagnjena k hitrim in odločnim ukrepom, vendar brez ustreznega razmisleka o dolgoročnih posledicah ali vplivu na zaposlene. Njegova glasna in neposredna prisotnost lahko povzroči nelagodje ali strah med zaposlenimi, ki se morda počutijo nemočne ali nepomembne v procesu odločanja.

DODO (dodo) – Dangerously OutDated Opinions 
Posameznik, ki se drži zastarelih prepričanj ali pristopov, kljub temu, da so ti že zdavnaj preživeli svoj rok uporabnosti. Ta oseba lahko zavira inovacije ali napredek v organizaciji, saj se ne prilagaja spremembam ali novim trendom na trgu. Njeno vztrajanje pri preživelih idejah lahko vodi v stagnacijo ali celo propad podjetja, saj se konkurenca hitro razvija in prilagaja, medtem ko DODO vztraja pri svojem staromodnem načinu razmišljanja.

ViPER (strupenjača) – Vindictive Person Endangering Results 
Maščevalna oseba, ki svoje osebne zamere ali konflikte prenaša v delovno okolje ali odločitve, kar lahko povzroči škodo in ovire pri doseganju ciljev. Ta oseba je pogosto nagnjena k manipulaciji ali sabotaži, saj se počuti ogroženo ali prizadeto zaradi nekega dogodka ali odločitve v preteklosti. Njeno maščevalno vedenje lahko ustvari negativno ozračje med zaposlenimi in vodi v izgubo zaupanja ter sodelovanja v timu.

MOUSE (miš) – Muddled Opinions, Usually Swayed Easily 
Pogosto zmedena oseba, z nejasnimi mnenji in stališči, ki je nagnjena k spreminjanju svojega mnenja glede na to, kdo jo zadnji prepriča. Ta oseba je lahko težko zanesljiva ali predvidljiva v timskem okolju, saj se njena prepričanja lahko hitro spreminjajo glede na zunanje vplive ali pritiske. Njeno nihanje v mnenjih lahko povzroči zmedo ali nesoglasja med sodelavci ter zmanjša učinkovitost komunikacije in sodelovanja v ekipi.

PARROT (papagaj) – Pretty Annoying and Ridiculously Repeating OThers 
Zaposleni, ki pogosto in nadležno ponavlja mnenja, ideje ali fraze drugih, brez lastnega razmisleka ali prispevka. Ta oseba lahko ustvarja vtis površnosti ali pomanjkanja avtentičnosti in se zdi, da nima lastnega stališča ali kritičnega razmišljanja. Njeno nenehno ponavljanje drugih lahko povzroči utrujenost ali nezanimanje med sodelavci ter zmanjša spoštovanje ali zaupanje v njeno sposobnost kritičnega razmišljanja ali inovativnosti.

DONKEY (osel) – Data Only, No Knowledge, Expertise or Why
Nekdo, ki se osredotoča le na zbiranje podatkov ali informacij, vendar nima dejanskega razumevanja ali znanja o njihovem pomenu ali uporabi. Ta oseba lahko povzroči zmedo ali nejasnost v organizaciji, saj se osredotoča le na kvantitativne podatke, ne pa tudi na njihovo kakovost ali pomen v kontekstu poslovanja. Njeno pomanjkanje razumevanja ali povezovanja informacij lahko vodi v napačne odločitve ali neuspeh pri doseganju ciljev, saj se odločitve sprejemajo na podlagi nepopolnih ali netočnih podatkov.

Preden se ozrete na druge, je prva stvar, ki jo morate storiti, pogled v ogledalo in se vprašati: Katera žival sem jaz? Katere lastnosti so pri meni problematične in kaj lahko storim, da te popravim? Morda nismo jasno določena žival, ampak bolj kombinacija večih. Zavedanje tega nam pomaga na kaj naj bomo pozorni, da bi se lahko izboljšali. Spoznajte samega sebe, šele nato lahko preučujete druge. Potem, ko boste prepoznali svoje »strupene lastnosti« in lastnosti sodelavcev, se lahko odločite kaj lahko storite, da jim pomagate razmisliti, popraviti ali izboljšati vedenje ali pa se jim enostavno izogniti, če je to edina preostala možnost.