KADROVANJE

Kako zagotoviti kulturno ujemanje pri zaposlovanju

7. 05. 2024


Prepogosto se zgodi, da kadroviki mislimo, da se dobro kulturno ujemamo z nekom, ki je podoben nam ali drugim sodelavcem ali pa z nekom, s katerim bi po službi z veseljem odšli še na kako pijačo. Tako razmišljanje pri zaposlovanju, lahko privede do nezavedne pristranskosti na račun bolj kvalilficirane osebe ali celo do grajenja preveč homogene ekipe, ki razmišlja podobno. Na tej točki se je potrebno ustaviti in razmisliti; ali zaposlujemo novega najboljšega prijatelja ali osebo, ki bo podjetju pomagala pri grajenju uspešne zgodbe.

Kulturno ujemanje je sicer široko uporabljen pojem, ki bi ga lahko v današnjih časih zamenjal nov, modernejši izraz. Kandidat, ki ima drugačno perspektivo in pristopa k izzivom na inovativen način, bo najverjetneje privedel do izboljšav ali nadgradenj v podjetju. Kandidat bo imel v našem okolju kulturni vpliv.
 
Vzdrževanje pozitivne kulture in zagotavljanje, da ima vsak zaposleni možnost kulturnega vpliva je še posebej pomembno v današnjih časih, ko je delo razpršeno in hibriden način dela ni več noviteta.

Kako zaposliti prave ljudi, kandidate s pravim kulturnim vplivom

1. Dobro poznajte svojo kulturo, da boste vključili prave ljudi, ki bodo omogočili optimalne rezultate. Da bi to storili, morate razumeti delovno okolje, ki določa, kdo so tisti »pravi ljudje« v danem trenutku. 
Vaša organizacijska kultura prodira skoraj v vsak vidik vašega poslovanja in vsakodnevne izkušnje zaposlenih. Posledično ima velik vpliv na to kako srečni in zavezani so vaši zaposleni ter na kakovost dela, ki ga proizvajajo. »Zdravo okolje« poskrbi, da gladko deluje vaše podjetje, da dobro izpolnjujete obljube do strank, partnerjev in članov ekipe. Rezultat je inovativno in donosno podjetje, usmerjeno v rast.

2. Sprejmite razlike, tako da iskreno ocenite moči in šibkosti svoje organizacije in nato prepoznajte kandidate, ki imajo moči, ki jih sami nimate, ali ki lahko zapolnijo te kulturne vrzeli med tem, kje ste in kje želite biti.
Vsak nov zaposleni naj razširi vaš delovni kolektiv in predstavlja dodano vrednost z uvajanjem nekaterih novih sposobnosti, strokovnosti, perspektive, zbirke izkušenj.

3. Promovirajte svojo kulturo, le tako boste pritegnili prave ljudi. Jasno povejte kaj in koga iščete.
V dobro napisanih opisih delovnih mest, pa tudi na spletni strani podjetja, družbenih medijih in drugih rekrutacijskih materialih, razložite kulturo vašega podjetja. Delite svojo misijo, vizijo, vrednote - vse, kar vaša organizacija predstavlja. Opišite delovni slog, vključno s politikami, postopki in dinamiko skupin, kaj si predstavljate, da bo zaposleni v novi vlogi prinesel na mizo in kako ta položaj vpliva na organizacijo.

4. Vključite kulturo v razgovore za delovno mesto. Kandidatom za delo jasno povejte, da je kulturno ujemanje vaša prednostna naloga.
Zastavite in pojasnite pričakovanja že zgodaj ter pripravite temelje za postavljanje vprašanj, namenjenih odkrivanju njihovih osebnih vrednot in etike, ocenjevanju njihovih delovnih in komunikacijskih slogov, določitvi, kako bi se odzvali, ko bi se soočili s določeno situacijo (njihovi načini razmišljanja in sposobnosti reševanja problemov), potrditvi, kako gledajo na vašo organizacijo. Vsem, ki intervjuje opravljate virtualno, svetujemo, da postavite konkretna vprašanja o njihovi delovni etiki in izkušnjah v virtualnih delovnih okoljih. To vam bo pomagalo ugotoviti, ali so kandidati dober kulturni fit.

5. Bodite objektivni pri sprejemanju pomembnih odločitev. Tako se boste izognili skušnjavi, da bi kandidate napredovali v naslednjo stopnjo postopka zaposlovanja, na podlagi vaših osebnih preferenc ali občutkov. Postavite varovala pred pristranskostjo.
Vključite druge ljudi v proces zaposlovanja, tako da ustvarite zaposlitveni odbor ali panel. Ti posamezniki lahko prihajajo iz celega podjetja in lahko vključujejo kadrovsko službo (HR), vodjo zaposlovanja, strokovnjaka za ustrezno funkcionalno področje, ... Skupaj lahko ti  posamezniki razpravljajo o kulturni primernosti vsakega kandidata in sprejemajo bolj uravnotežene, premišljene odločitve. Uporabite številčni ali rangirni sistem ocenjevanja kandidatov glede na njihove odgovore na intervjujska vprašanja. Poskrbite, da boste vsakega kandidata vprašali enaka vprašanja, tako poskrbite za pravičnost in doslednost.

6. »Vrzite« nove zaposlene v svojo kulturo. Ko ste uradno zaposlili svojega naslednjega zaposlenega, je naslednji korak, da jim temeljito predstavite svojo kulturo. Ni dovolj, da jim o tem poveste med postopkom zaposlovanja - zdaj jim morate predstaviti bolj podrobne informacije, jih usposobiti in pripraviti, da bodo kulturo živeli vsak dan.
Navsezadnje ne želite skrbno izbranega kandidata na podlagi kulturnega ujemanja izbrati in nato pustiti, da bo stvar šla po zlu, ko bodo enkrat vstopil skozi vrata. Ocenite svoje procese uvajanja in usposabljanja zaposlenih, ugotovite, kako lahko izboljšate začetno izobraževanje o vaši delovni kulturi. Poleg tega je treba delovno kulturo redno pregledovati in po potrebi osvežiti. Zaposlene občasno spomnite na to in jih pravočasno obveščajte o morebitnih posodobitvah.

Kulturno ujemanje - to je ena tistih lastnosti zaposlenih, ki si jih vsako podjetje želi, a mnoga je ne razumejo povsem ali ne vedo točno, kako doseči želene rezultate. Tu smo pojasnili, da se izraz kulturno ujemanje lahko nadomesti s kulturnim vplivom, saj točno to želite doseči: zaposlenega, ki se ujema z vrednotami in cilji vaše organizacije, vendar prinaša nekaj novih moči v vašo ekipo. Nato smo opisali šest korakov, ki jih je treba med postopkom zaposlovanja sprejeti, da bi identificirali nove zaposlene, ki izpolnjujejo ta kriterij. Ne pozabite: kulturno ujemanje nima nobene zveze s tem, da bi zaposlovali ljudi, ki izgledajo ali razmišljajo kot vi, ali s katerimi osebno delite podobnosti. Zaposleni, ki se dobro ujemajo s kulturo, bodo na vašo organizacijo vplivali na mnoge pozitivne načine.