Globalne želje mladih, ki vstopajo na trg delovne sile
1.2.2023
Rastoče navzkrižje pričakovanj med mladimi, ki vstopajo na trg in vodilnimi ekonomskimi igralci na trgu, zahteva re-evalvacijo na obeh omenjenih straneh.
Študija Universum Global z naslovom »Najbolj privlačni zaposlovalci na svetu v letu 2022« je preučevala, kaj je mladim iskalcem zaposlitve danes ključnega pomena pri delodajalcih in kateri faktorji najbolj vplivajo na to odločitev.
V raziskavi je sodelovalo več kot 185.000 študentov, ki so v letu 2022 zaključili študij iz področja IT-ja, poslovnih ved in tehnike, proizvodne tehnologije in gradbeništva v devetih državah z največjim svetovnim gospodarstvom. Študija je potekala od septembra 2021 do maja 2022. Poglejmo si 7 ključnih ugotovitev:
- Čas je za re-evalvacijo – rekordno pomanjkanje kadrov na večini trgov, ki je zelo usmerjeno h kandidatu z višjimi pričakovanji glede plače, ostalih ugodnosti in kvaliteto življenja nasploh, je pri večini delodajalcev povzročilo korak nazaj pri zaposlovanju.
- Mladi, ki vstopajo na trg so zelo osredotočeni na kompenzacijo pri zaposlitvi, saj konkurenčno plačilo in visoki nadaljnji prihodki predstavljajo kar dve od treh top prioritet, ki jih dandanes imajo mladi. Visoka inflacija in manjša gospodarska rast zahtevata od delodajalcev, da znova preučijo višino ponujene začetne plače za mlade diplomante in s tem izravnajo pričakovanja mladih in obenem obdržijo ravnovesje.
- Zahtevi po usklajevanju dela in privatnega življenja ter zahteva po fleksibilnosti naraščata. Ravnotežje med delom in privatnim življenjem se je na lestvici 40 atributov povzpela kar za 6 mest in je v letu 2022 zasedla 8. mesto med najbolj zaželenimi atributi. Medtem se je fleksibilnost dvignila za 7 mest in zavzela 10. mesto. Najbolj očitno sta se ti dve zahtevi prikazali predvsem med mladimi iz IT in tehnike, proizvodne tehnologije ter gradbeništva.
- Pričakovanja glede uspešnosti študentov ne dosegajo zahtevanega. Mladi so po ocenjevanju top prioritet v letu 2022 veliko manjkrat izbrali delo, ki predstavlja veliko izzivov oz. gre za zahtevno delo, saj je le ta prioriteta doživela največji padec od vseh ocenjevanih prioritet v primerjavi z lanskim letom.
- Karierne preference mladih iskalcev zaposlitve so si vse bolj polarno nasprotne. Leta 2022 sta dva karierna profila vse bolj rastla v številčnosti. Gre za dva nasprotna si profila in sicer imenovana kot »balance seekers«, kjer je velik poudarek na močni orientiranosti na usklajevanje privatnega in službenega življenja in »go-getters«, kjer je velik poudarek na orientiranosti na uspešnosti in ambicijah. Tukaj se spet poraja vprašanje ali naj podjetja bolj poudarjajo vključenost in tako privabljajo talente, kot so balance seekers ali naj se obrnejo k bolj realističnemu pristopu, ki temelji na uspešnosti.
- Najbolje ocenjena podjetja so asociirana z visoko uspešnostjo. "Visoka uspešnost", "zaposlovanje najboljših talentov" in "zahtevno delo" so trije največji diferenciatorji po mnenju študentov (smer: IT, inženirji in študenti poslovnih ved) vključenih v študijo, ki ločujejo najbolj atraktivne delodajalce. Predvsem pa je močno izražena preferenca do podjetij, ki so bolj orientirana v uspešnost.
- Pomembno je ravnovesje med globalnim pozicioniranjem in ugledom delodajalca na lokalnem nivoju. Ključnega pomena za vsakega delodajalca pa je razumevanje dejavnikov privlačnosti, ki jih le ti želijo izpostaviti na lokalni ravni, saj se le ti močno razlikujejo od vsake države posebej. Velika globalna podjetja, morajo torej znati svoje razlike prepoznati in prilagoditi glede na lokacijo.
Pričakujemo, da bo leto 2023 leto, kjer bodo želje delojemalcev in potrebe delodajalcev morale ponovno najti neko ravnotežje. V zadnjih 12 mesecih, ko je povpraševanje po talentih v mnogih regijah preseglo ponudbo so delodajalci morda prenapihnili zaposlitvene obljube, da so pritegnili mlade. Glede na verjetno zmanjšanje zaposlovanja in povečan pritisk glede virov podjetij v prihodnjem letu, pričakujemo donos do bolj uravnoteženih zaposlitvenih dogovorov. Torej poudarek bo predvsem na iskanju ravnotežja med željami delojemalcev in na drugi strani pa zmožnostmi ponudbe delodajalcev.
Vir:
BLAGOVNA ZNAMKA DELODAJALCA
Akademija znamke delodajalca
BLAGOVNA ZNAMKA DELODAJALCA
Kako meriti svojo vrednost delodajalca (EVP)?
BLAGOVNA ZNAMKA DELODAJALCA
Pomembnost zunanje in notranje percepcije na blagovno znamko delodajalca
BLAGOVNA ZNAMKA DELODAJALCA